Pitný režim má pre kliešte zásadný význam – sucho je totiž ich najväčším nepriateľom. Kliešte dokážu uhasiť svoj smäd aj z vodnej pary, ale hlad si ukoja na nás. Pijú, cicajú koľko vládzu. My by sme to aj vydržali, ak by kliešte neboli zdrojom závažných infekcií – bakteriálnych aj vírusových. Máte nejakú skúsenosť s kliešťami? Pýtala sa Janka Bleyová Bratislavčanov.
1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Globálne klimatické zmeny spôsobili, že kliešte nám nepijú krv iba v nížinách, ale už si nás vystriehnu aj vo Vysokých Tatrách. Čas od prisatia sa kliešťa, až po infekciu je pomerne krátky. Kliešťovi stačia 2 hodiny, aby nás nakazil vírusom kliešťovej encefalitídy. Je to paradox, ale pritom vôbec nemusíte byť v prírode, ba kliešť sa vôbec nemusí do vás zahryznúť a môžete sa infikovať. Slovo má Janka Bleyová.
2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Odborníci sa zhodujú v názore, že Slováci nevenujú dostatočnú pozornosť infekciám, ktoré spôsobujú kliešte. Aj preto všetky informácie o prenose kliešťovej encefalitídy, ale i o možnej liečbe a prevencii pred pár dňami spustili na svojej webovej stránke s jednoduchým názvom – Cesty kliešťa.