Používaš ochranu?

Používaš ochranu?

Používaš ochranu? Táto trochu provokujúca otázka, nie je súčasťou vzdelávania v oblasti plánovaného rodičovstva, alebo projektu prevencie pohlavných ochorení. Touto otázkou sa kožní lekári pred zajtrajším Európskym dňom melanómu - prihovárajú najmä tínedžerom. Podľa prieskumov je totiž nad slnko jasnejšie, že popálenie pokožky od slnka v detskom veku, zvyšuje riziko rakoviny kože až o 18 %. Téme sa s Doc. Dušanom Buchvaldom, prezidentom Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti a s onkodermatologičkou MUDr. Zuzanou Murárovou venuje Janka Bleyová. Najskôr však dala slovo Bratislavčanom. Pýtala sa ich, či sa chránia pred slnečným žiarením.

Používaš ochranu? - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Pri príležitosti tohtoročnej informačnej kampane o melanóme, vznikla aj mimoriadne zaujímavá štúdia. Podľa nej  až 84 % tínedžerov si síce uvedomuje súvislosť medzi nedostatočnou ochranou pred UV žiarením a rakovinou kože, ale zároveň, pomerne veľká časť z nich sa priznáva, že pred slnkom sa nechráni vždy.  Aj preto sa kampaň s viacrozmernou otázkou - Používaš ochranu? - prihovára najmä tínedžerom a mladým. Pokračuje Janka Bleyová.

Používaš ochranu? - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

V 38 krajinách sveta, vrátane Slovenska, bude zajtrajší deň v znamení Európskeho dňa melanómu. To je však iba jeden jediný deň, ale odpoveď na otázku tohtoročnej kampane „POUŽÍVAŠ OCHRANU?“ by ste mali premeniť na realitu - každý deň v roku... Ultrafialové žiarenie k nám totiž preniká aj keď je pod mrakom, alebo svieti také „zubaté slniečko“.

Autor: Janka Bleyová

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame