Stres, vyhorenie, vyčerpanosť, úzkosti, duševné poruchy, psychické zdravie sú termíny, ktoré sa v posledných rokoch dostali do slovníka ľudí ako bežné pojmy. Napriek tomu, že sa máme stále lepšie, stále viac ľudí sa stretáva s rôznymi psychickými ťažkosťami. Tatiane Šuškovej to v ankete potvrdili aj náhodní okoloidúci.
Neodkladajte si svoje úzkosti a psychické problémy do zásuvky I.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Psychické poruchy skracujú život človeka v priemere až o 7,5 roka. Znamená to, že majú podobne významný vplyv na dĺžku života, aký má fajčenie vplyv na vznik kardiovaskulárnych ochorení. Ľudia so závažnými formami psychických porúch dokonca zomierajú v priemere o 20 rokov skôr.
Aj takéto údaje vyplývajú z materiálu Ministerstva zdravotníctva SR o národnom programe duševného zdravia. Mnohí ľudia s problémami často nevyhľadajú pomoc kvôli predsudkom z okolia alebo kvôli slabej dostupnosti a nízkej ponuke podporných služieb. Stigma je spojená s nízkou informovanosťou spoločnosti o psychických poruchách, priebehu starostlivosti a spôsoboch liečby, strachom z reštriktívnych metód alebo hospitalizácie v nemocnici.
Prečo neodkladať úzkosti a psychické problémy do zásuvky? Tatiane Šuškovej odpovedal terapeut Martin Zambor.
Neodkladajte si svoje úzkosti a psychické problémy do zásuvky II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Každý máme nejaké limity a mali by sme ich na sebe, aj na druhých rešpektovať, pretože prepínanie síl, nielen fyzických, ale aj psychických sa vždy niekde odrazí. A zo skúsenosti vieme, že nie v dobrom.