Plodina, o ktorej bude reč v tohto týždňovom Kulináriu, je trochu tajomná, ako žena. Má jemné vlasy, ktorým niekedy hovoríme aj fúzy, klasy farby žiarivého slnka, príjemnú sladkú chuť a všestranné použitie. Na Slovensku je ako doma, aj keď patrí niekde úplne inde do Mexika. Táto krajina je jej domovom a odtiaľ sa rozšírila do celého sveta. Do západnej Európy prišla pravdepodobne zo Španielska, kam ju doviezli moreplavci, do Strednej Európy prenikla vďaka kočovným kmeňom z Turecka v 17. storočí. Možno aj preto sa dodnes na Morave zachovalo pomenovanie turkyňa, turecké žito, aj turecká pšenica. O kukurici, ktorá je dnes naším zdravím potešením už povie viac Hana Michalčíková.
Pondelok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Včera sme sa naučili správne zadefinovať kukuricu. Už vieme, že to nie je zelenina, ale obilnina. Pozostáva až zo 72 percent vody a obsahuje tuk, bielkoviny a sacharidy. Najsladšia je po zbere, pretože čím dlhšie leží, tým viac cukru premieňa na škrob. Obsahuje provitamín A, vitamíny skupiny B, C a E. Okrem toho minerálne látky aj esenciálne aminokyseliny. Na ďalšie zaujímavosti v súvislosti s kukuricou sa odborníkov Pavla Hauptvogela a Michaely Havrlentovej z Výskumného ústavu rastlinnej výroby v Piešťanoch pýtala Hana Michalčíková.
Utorok
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ak patríte k ľuďom, ktorí si prísne strážia kalorický príjem, tak kukurice sa zriekať nemusíte. 100 gramov čerstvej kukurice obsahuje len 90 kalórií. Ale pozor: kalorický obsah sa líši od spôsobu prípravy. Takže zatiaľ čo kukurica z konzervy má len 80 kalórií, sušená má až 350. Stále však hovoríme o zdravej potravine. Obsahuje veľa vlákniny, ktorá v črevách napučí a pomáha tráveniu. Pravidelnou konzumáciou sa dá predísť tráviacim problémom.
Poznáme Pukancovú kukuricu, kukuricu pod názvom „Konský zub“, ktorá je určená ako krmivo pre zvieratá, Indiánsku-ozdobnú kukuricu a tiež Múčnu kukuricu, ktorá sa melie na múku. Práve tá má svoje dôležité miesto v jedálničku ľudí trpiacich na rôzne potravinové intolerancie. Potvrdila to Hane Michalčíkovej aj Michaela Havrlentová z Výskumného ústavu rastlinnej výroby v Piešťanoch.
Streda Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Už sme sa dozvedeli, že slúži ako hospodárska plodina, krmivo pre zvieratá, takto sa využíva takmer 70 % a ostatných 30 percent sa spotrebuje v potravinárskom priemysle. O význame kukurice svedčí aj to, že je treťou najrozšírenejšou obilninou na svete popri ryži a pšenici. Pomiešala karty aj vo vede. Vedci uvažujú, že by mohla zohrať úlohu pri výrobe biodegradovateľných plastov. Jej využitie je napríklad pri biosyntetickej náhrade ľudskej kože či rôznych operáciách a tiež na výrobu proteínov pre medicínske účely. Hana Michalčíková sa Pavla Hauptvogela z Výskumného ústavu rastlinnej výroby v Piešťanoch opýtala najskôr, či ide o kukuricu špeciálne vyšľachtenú na takéto účely?
Štvrtok
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.