Slúžila ako stavebný a izolačný materiálu, zdroj energie, z jej vlákien sa tkali nej látky, využívala sa v kuchyni aj v kozmetike. Konopa siata, ktorú vo veľkom využívali naši predkovia a ktorá sa kedysi pestovala bežne sa dnes pestuje len na ploche niekoľkých desiatok hektárov a jej produkciu kontrolujú úrady. Táto rastlina, ktorá je súčasťou ľudskej histórie tisícky rokov získala zlé meno len v nedávnych desaťročiach kvôli zneužívaniu omamných látok z nej získavaných. Dnes sa, treba ale zdôrazniť, pod kontrolou, opäť dostáva do pozornosti a vyzdvihujú sa je účinky na zdravie.
Tento týždeň sa s Tatianou Šuškovou a Silviou Vodálovou budeme v Kulináriu rozprávať o mnohostrannom využití konope siatej v kuchyni. Ale najskôr začneme všeobecne.
Pondelok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. V akých podobách sa využívajú semiačka konopy siatej?
Utorok
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Do veľkej miery opodstatnené démonizovanie konopy spôsobilo to, že na istú dobu úplne vymizla z našich polí. V tomto roku eviduje Pôdohospodárska platobná agentúra na Slovensku 55 subjektov, ktoré pestujú konopu siatu na celkovej výmere 135 hektárov.
Patria k nim aj Silvia a Peter Vodalovci z obce Pčoliné v okrese Snina. S pestovaním konopy začali zo zvedavosti pred ôsmimi rokmi, v súčasnosti hospodária na výmere desiatich hektárov. Aby dokázali pokryť potreby len slovenského trhu, museli by podľa ich slov konopu pestovať na desaťkrát väčšej výmere. Z dopestovanej konopy vyrábajú napríklad lúpené semiačka, čaj, proteín, či konopný olej. A práve na jeho účinky na naše zdravie sa dnes v Kulináriu Tatiana Šušková pýtala. Silvia Vodalová najskôr o podmienkach pestovania odrôd konopy.
Streda Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Na poliach rodinnej konopnej farmy manželov Vodálovcov sa za 7 - 8 rokov, v ekologickom poľnohospodárstve, vystriedalo doteraz až 26 certifikovaných odrôd technickej konopy. Najviac sa im osvedčili francúzske odrody, ktoré vynikajú chuťovými a aromatickými vlastnosťami a tiež poskytujú najviac účinných látok pre ľudské telo. V Kulináriu sme si tento týždeň s Tatianou Šuškovou a farmárkou Silviou Vodálovou už predstavili chute konopy v kuchyni, ale mnohé produkty z nej majú účinky aj pri zdravotných ťažkostiach.
Štvrtok
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Voľakedy rástla na každom kroku a nechýbala v žiadnej domácnosti. Konopa siata dokáže totiž odolať chladnejšiemu a vlhkejšiemu podnebiu a dobre rastie aj v menej úrodných pôdach a v domácnostiach predkov mala mnohostranné využitie, od krmiva pre zvieratá, stavebný materiál, cez prípravu látok, až po produkty do kuchyne.
Semienka konopy využívali ako doplnok stravy, zvyčajne sa pražili, mleli na múku alebo varili do kaše alebo polievky. Z konopných semien sa získaval kvalitný olej.
Na budúcnosť chutí konopy v kuchyni sa Tatiana Šušková tento týždeň v Kulináriu pýtala Silvie Vodálovej z rodinnej farmy v Poloninách, na ktorej už 8 rokov v zdravej pôde pestujú konope a vyrábajú rôzne produkty do kuchyne.
Piatok
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V súčasnosti je pestovanie konope na Slovensku legálne a regulované, aj preto ju farmári vítajú ako udržateľnú a ekonomicky výhodnú príležitosť. Aj vďaka ich návratu k tradíciám snáď budeme mať chutí konope v kuchyni viac.