Sliepky, morky, kačice, husi boli kedysi súčasťou takmer každého dedinského dvora. Dnes ich je na vidieku pomenej, pretože aj ľudia na dedine chcú žiť moderne a čisto. Domáci chov hydiny pri jednoduchej starostlivosti však v minulosti prinášal pre majiteľov množstvo výhod. Čerstvé vajíčka, biomäso priamo z dvora, prírodné hnojivo, prirodzenú likvidáciu škodcov v záhrade. Dnes chceme mať pekné trávniky a čisté dvory a za čerstvými vajíčkami a kvalitným mäsom chodíme na farmárske trhy. Dnes sa vyberieme do Podunajských Biskupíc na farmu Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia, kde žijú ovce a kozy, ktoré sa na ostrove Kopáč, v jednej z troch najvýznamnejších chránených území priamo v bezprostrednej blízkosti Bratislavy, pasú na územiach so vzácnymi biotopmi. Okrem oviec a kôz tu však Tatiana Šušková objavila aj kráľovstvo hrabavej hydiny.
Medzi chovateľmi - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Kurčatá, sliepky, kačky, husi, či morky, ktoré patria do kategórie hrabavej hydiny, končia doma po chove zväčša na pekáči. Dnes sme na farme pri lese ďaleko od ľudí, v Podunajských Biskupiciach, kde Bratislavskému regionálnemu združeniu v udržiavaní okolia pomáha aj Juraj Ragač, prezývaný Pigi. Okrem kôz a oviec žije vďaka nemu na nej aj asi stovka kusov hrabavej hydiny rôzneho druhu. Tatianu Šuškovú zaujímalo ako končia tie? Tak poďme do dvora – alebo priamo do kurníka.
Medzi chovateľmi - II. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tak sliepky postráži Lára. Ak sa vyberiete do Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy postrážte si svoje nohy vy. Ide totiž o prírodnú rezerváciu so vzácnymi biotopomi a sprístupňuje ju modrý turistický a náučný chodník Biskupské lužné lesy. Na ňom sa dozviete viac o iných živočíchoch a ak budete mať šťastie, určite ich aj zahliadnete.