Naše ľudové príslovie hovorí, že pavúk prináša šťastie. Pavúky by mali byť šťastím pre nás aj pre prírodu, pretože chytajú veľké množstvo hmyzu a zabezpečujú tak rovnováhu v prírodných ekosystémoch.
Napriek opodstatnenosti ľudovej múdrosti však majú ľudia k pavúkom najkontroverznejší vzťah. Niektorí sa ich panicky boja, niektorým sa hnusia, sú však aj ľudia, ktorí ich priam zbožňujú. Patrí k nim aj chovateľ pavúkov Lukáš Rehor. S ním aj s jeho obľúbenými „miláčikmi“ sa stretla Tatiana Šušková.
Chovateľ pavúkov Lukáš Rehor I.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Keď povieme, že pavúky sú rozšírené po celom svete, nie je to žiadne zveličovanie. Okrem ľudských obydlí a kultúrnej krajiny sa s nimi stretávame aj v pustých lesoch, vo vysokých horách, dokonca aj v močiaroch. Pavúky sú jednoducho všade okolo nás. Biológovia odhadujú, že vo svete žije približne 40 000 druhov pavúkov. V našej prírode ich nájdeme len nepatrný zlomok, asi 950.
Tie, ktoré nájdeme v zbierkach skúsených chovateľov však pochádzajú z exotickejších kútov sveta. Ako povedal Tatiane Šuškovej Lukáš Rehor chutí im aj „slovenská živá strava“.
Chovateľ pavúkov Lukáš Rehor II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tajomstvo života pavúkov dnes oslovuje stále viac ľudí – internetové fóra o chove pavúkov sú rozsiahle, chovatelia pavúkov na Slovensku sa navzájom poznajú existujú mnohé výstavy a stretnutia nadšencov chovu tohto druhu živočíchov, ktorí ako Lukáš Rehor hovoria skôr o zbierke pavúkov, ako o domácich miláčikoch. Začiatočníci o chov týchto exotických druhov teda majú dosť zdrojov, kde sa poučiť skôr ako sa mu začnú venovať.
A to je vlastne aj benefit každého chovateľstva, že sa o prírode a jej živočíchoch v nej dozvedáme oveľa viac.