Svätý Jur je starobylé mestečko, ktoré leží vo vínorodom kraji na úpätí Malých Karpát, necelých 14km od Bratislavy. Jeho historické jadro bolo vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. V kombinácii s prekrásnou okolitou prírodou a históriou osídlenia, ktorá sa odhaduje až do doby prehistorickej je príťažlivým turistickým cieľom turistov z okolia Bratislavy. Atrakcií v meste a v jeho okolí je veľa a v septembri minulého roku k nim pribudol aj náučný chodník Cesta krížov, ktorý takto na jednom z podujatí v Svätom Jure, na ktorom nechýbala ani Tatiana Šušková, obyvateľom aj návštevníkom predstavila Silvia Krpelanová.
Malokarpatská Cesta krížov - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Minulý rok v septembri bola vo Svätom Jure oficiálne otvorená Cesta krížov – náučný chodník, ktorý prevedie turistov malokarpatskými lesmi a priblíži im časť trasy, ktorou kedysi kráčali veriaci zo Svätého Jura a okolia na naše najstaršie pútnické miesto – do Mariánky na Záhorí. Drobné stavby – kríže a božie muky dnes už majú vďaka autorom tohto chodníka každý svoj príbeh, ktorý nám rozpráva o tom prečo vznikli, kto ich postavil a akú úlohu plnili. To všetko sa podarilo obnoviť alebo nanovo vybudovať v spolupráci Mesta Svätý Jur a Slovenského domu CENTROPE. O jednotlivých zastávkach povedala viac Tatiane Šuškovej Tatiana Mikušová.
Malokarpatská Cesta krížov - II. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Po Ceste krížov, ktorá kopíruje starovekú Mariánsku pútnickú cestu stáročia kráčali veriaci, aby sa poďakovali Panne Márii za jej pomoc a ochranu. Náučný chodník sa dnes začína vo Svätom Jure, pod Kostolom sv. Juraja a ak budete sledovať smerovníky a pokračovať po žltej turistickej značke, dostanete sa cez niekoľko zastavení až na Biely kríž, ktorý bol osadený v roku 1566. Je tichým svedkom každodenných návštev nielen pútnikov, ale dnes predovšetkým turistov a nadšencov horskej cyklistiky. A bolo by skvelé, keby ďalšie aktivity nadšencov predĺžili túto peknú turistickú trasu až do pútnickej Mariánky.