Niektoré majú gigantické rozmery, iné sú doslova len do ruky. Pieskové gule nazývané aj kamenné sú jedinečné pieskovcové guľovité útvary. Tento zaujímavý geologický úkaz nájdeme v kameňolome pri obci Chrenovec-Brusno neďaleko Prievidze. Unikátne gule vytvorila matka príroda, majú priemer od 10 až do 200 centimetrov. Na Slovensku sa okrem tejto lokality nachádzajú už iba v jednej oblasti na Kysuciach – tzv. Megoňky. My sa teraz vyberieme na pohodovú prechádzku spolu s Katarínou Keratovou z Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi.
Obrázky krajiny - I. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Obec Chrenovec - Brusno neďaleko Prievidze sa môže pochváliť geologickou zaujímavosťou – pieskovcovými guľami. Ide o unikátne útvary, ktoré sa nachádzajú v lome nad miestnym cintorínom, či už priamo v stenách lomu, alebo dolu na zemi, na prístupovej ceste. Je to rarita aj v celosvetovom ponímaní. Tieto gule vznikali na prelome starších a mladších treťohôr, približne pred 24 až 20 miliónmi rokov. To dokladujú posledné výskumy mikrofosílií. Mária Babinská spolu s Katarínou Keratovou stále objavujú čaro pieskovcových gúľ.
Obrázky krajiny - II. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
K unikátnym guliam vedie aj náučný chodník z obce Chrenovec - Brusno. Je dlhý približne 1,5 km. Na trase chodníka sa nachádzajú aj oddychové miesta s lavičkami a ohniskami. Možno sa aj vy tento víkend vyberiete do okolia Prievidze a spoznáte tieto výnimočné útvary. Žiaľ, počet gúľ na pôvodnom, prirodzenom mieste sa dosť znížil, lebo niektorí z nás ich potrebovali vlastniť a odniesli si ich do svojich súkromných záhradiek.