Dnes sa za ešte stále zimnými obrázkami krajiny vyberieme do jedného z najmladších veľkoplošných chránených území na Slovensku. Ide o chránenú krajinnú oblasť Dunajské luhy, o ktorú sa pracovníci CHKO starajú na výmere viac ako 12 hektárov od roku 1998. Budovanie vodného diela Gabčíkovo výrazným spôsobom zmenilo ráz krajiny a v posledných rokoch mnohé aktivity smerujú k tomu, aby sa zvyšky vzácnych lužných lesov na tomto území zachovali. Usiluje sa o to aj Bratislavské regionálne ochranárske združenie, ktorému sa podarilo presadiť realizáciu dvoch simulovaných záplav tohto územia a ktoré realizuje vodozádržné opatrenia privádzajúce vodu hlbšie do vnútrozemskej delty Dunaja. Sprievodkyňu na prechádzke nám robí Andrea Froncová. S Tatianou Šuškovou navštívili Dunajské luhy ešte v deň, keď bola stupnica teplomera hlboko pod nulou pri nápustnom objekte Dobrohošť:
Dunajské luhy - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Vnútrozemská delta Dunaja bola kedysi naša najvýznamnejšia ramenná sústava na Slovensku. Výstavba prívodného kanálu do vodného diela Gabčíkovo zmenila ekosystém a biodiverzitu územia, ale aj schopnosť krajiny odolávať suchu a klimatickej zmene. Dnes zachraňujeme čo sa dá. V Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy, ktorá je rozdelená do piatich samostatných častí pôsobí aj Bratislavské regionálne ochranárske združenie. Andrea Froncová sprevádza v oblasti Tatianu Šuškovú.
Dunajské luhy - II. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Viac ako 12 tisíc hektárov záplavových území, mokradí a rôznych vodných telies, napríklad jazier, rybníkov a tokov vo Vnútrozemskej delte Dunaja. Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy sa rozkladá na území troch krajov, Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho. Vďaka svojmu vzácnemu biotopu bolo takmer celé územie Dunajských luhov bolo zaradené do európskej siete chránených území NATURA 2000.