Predstavte si poklad, ktorý vám leží priamo pred očami a vy ho nevidíte. Takýmto územím bol kus oploteného lesa na bratislavskom Kamzíku, v ktorom stála drevená - už polo rozpadávajúca sa drevená chata. Mesto Bratislava a Mestské lesy Bratislava sa rozhodli, že na tomto - pre domácich exponovanom výletnom mieste - zriadia moderné Ekocentrum a pri jeho tavbe si zaslúžila pozornosť aj zeleň v areáli. A ukázalo sa, že les zarastený burinou a náletovými drevinami nie je vlastne typický les, ale pozostatok bývalého arboreta. Tatiane Šuškovej povedala viac lesná pedagogička Mestských lesov Bratislava Jana Znašíková.
Obrázky krajiny - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Jedľa biela, gaštan jedlý sú dnes už stromami aj našich zemepisných šírok. Ale napríklad tuja riasnatá pochádza z územia severozápadu Spojených štátov a juhozápadu Kanady. Kyptoméria japonská je zasa strom obľúbený v Japonsku v tamojších chrámových parkoch a záhradách. V čase, keď boli pred sto rokmi vysadené v arborete na bratislavskom Kamzíku, bola ich dostupnosť minimálna a aj pre lesníkov, ktorí pri stavbe nového Ekocentra les vyčistili je najväčšou záhadou, ako sa sem stromy dostali a kto túto vzácnu záhradu založil. Možno sa ju podarí rozlúštiť. Ale už dnes môžete na Kamzíku v novoobjavenom arborete obdivovať vzácne, pre naše územie exotické, viac ako storočné dreviny, ktoré boli vysadené koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Tak ako Tatiana Šušková v sprievode lesnej pedagogičky z Mestských lesov Bratislava Jany Znášikovej.
Obrázky krajiny - II. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tak tento víkend si môžete počas Víkendu otvorených parkov a záhrad vzácne arboretum na bratislavskom Kamzíku pozrieť. Je otvorené od desiatej do 18- tej hodiny.