Čítate svojim deťom?

Čítate svojim deťom?

Danka a Janka, Rozprávky Uja Klobásy, Janko Hraško, Pipi dlhá pančucha, O Pufovi a Mufovi, Osmijakove rozprávky, Môj macík.

Spomínate si na knižky, ktoré vám rodičia ako deťom, ktoré ešte nepoznali  písmenká, čítali. Knižky ešte vtedy nemali takú veľkú konkurenciu v televízii či počítačoch alebo ipadoch a čítanie rodičov deťom bolo vo väčšine rodín pravidelným, najmä večerným, rituálom.

Tatianu Šuškovú zaujímalo či rodičia čítajú deťom aj dnes a či to považujú aj za základ budúceho čitateľstva svojich potomkov.

I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Napriek tomu, že dnes majú v oblasti médií knihy príliš veľkú konkurenciu, kniha stále zostáva kultovou súčasťou nášho života. Hovorí sa, že ak deťom čítame od malička a ak sme aj my, sami rodičia, pre nich čitateľským vzorom, tak máme v ich vzťahu ku knihám vyhraté. Toto pravidlo však naplatí na sto percent. Nedávno sa mi sťažovala kolegyňa, že syn, ktorému čítali celé detstvo a s manželom sú vášniví čitatelia, prečítal v živote samostatne asi päť kníh.

K rozvoju záujmu detí o knihy prispievajú aj ich pútavé prezentácie na podujatiach pre verejnosť. A knihy nebudú chýbať ani tento rok na ďalšom ročníku Živého Račka v sobotu 7.sepembra, na ktorom nebude chýbať ani Tatiana Šušková. Na tom minuloročnom sa na Račianskom Mýte prezentovali pobočky knižnice bratislavskej mestskej časti Nové Mesto.

II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Päť, desať, pätnásť minút spoločného čítania denne, a keď vás to baví pokojne aj viac.
Malými krokmi vytvárame návyk, a umožňujeme dieťaťu pomaly prirastať ku knihám. Zvyšujeme jeho šance, že o ne bude mať záujem aj vo vyššom veku, že si bude čítať pre potešenie, a zároveň tak bude dlhodobo využívať všetky benefity. Spoločné čítanie však nerozširuje len slovnú zásobu, schopnosť lepšie sa vyjadrovať, nepodporuje len detskú zvedavosť a záujem o svet, ale je nenahraditeľným citovým priestorom pre obe strany. V čom? To sa dozvedela Tatiana Šušková priamo od rodičov.

III. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Ak chceme, aby deti ľúbili knižky aj vo vyššom veku, okrem pravidelného spoločného čítania doma, ich môžeme so svetom kníh zoznamovať na rôznych podujatiach venovaných knihám – výstavách, bibliotéke, návšteve kníhkupectva, kde si knihu samo vyberie alebo spraviť z ich malých čitateľov v blízkych knižniciach. V tej v Senci Tatiana Šušková oslovila jej riaditeľku Anettu Zelmanovú.

IV. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Tak to boli najmenší čitatelia Seneckej knižnice. Bola by naozaj škoda nevyužiť detské nadšenie pre knižky na rozvíjanie ich vzťahu k literatúre a ako sme sa v dnešnej téme dozvedeli ciest k čitateľstvu je veľa. A pravidelné čítanie rodičov deťom a s deťmi, aj keď ešte nepoznajú písmenká,  poskytuje aj vzácny priestor pre intenzívnejšiu blízkosť a objavovanie sveta okolo nás.

Autorka: Tatiana Šušková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame