Je sladký, chutný, voňavý a aj zdravý. Reč je o mede, ktorým si mnohí sladíme život. Niekto si ho dáva len do čaju či do kávy, niekto ho používa ako sladidlo aj pri pečení či varení, a niekto ho doslova vyjedá len tak, samotný lyžičkou. Práve o mede a najmä jeho pôvode sa budeme dnes ráno rozprávať. Používate ho doma? Máte svojho dodávateľa alebo nakupujete, kde príde? Všímate si označenia pôvodu a cítite rozdiel v kvalite? Prečo používať slovenský med?
I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Med určite patrí medzi zdravé potraviny. Obsahuje látky, ktoré odborníci často označujú ako prírodné antibiotiká. Avšak je to tak len v prípade ak ide o pravý med. Rozoznať tie falošné nie je pre bežného spotrebiteľa ľahké. Práve pre lepší boj proti falšovaniu medu sa majú zmeniť pravidlá v označovaní medov na pultoch tak, aby bol jasnejší ich pôvod, najmä, ak ide o zmesi medov. Patrí med medzi potraviny, ktoré doma používate? Máte svojho dodávateľa alebo nakupujete, kde príde? Všímate si pri nákupoch označenia pôvodu a cítite rozdiel v kvalite? Prečo používať slovenský med? Prístup k nákupu medu je samozrejme u každého iný. Jana Obrancová zisťovala, čo musí byť uvedené na etikete medu a čo sa po novom má v označovaní zmeniť. Vysvetlila jej to hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Veronika Daničová.
II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Ročne priemerný Slovák skonzumuje asi jeden aj štvrť kilogramu medu. Jeho spotreba rokmi narastá a naša produkcia medu ju nedokáže naplno pokryť. Aj preto patrí med medzi potraviny, ktoré musíme aj dovážať. Na pulty obchodov sa tak dostávajú medy z rôznych kútov sveta a neraz ide aj o zmesi z viacerých krajín. Používate doma med? Máte svojho dodávateľa alebo nakupujete kde príde? Všímate si označenia pôvodu a cítite rozdiel v kvalite? Prečo používať slovenský med? Z etikiet medov na pultoch obchodov sa často konkrétnu krajinu pôvodu nedozvieme. V praxi totiž stačí, že pokiaľ ide o zmes medov, postačuje uviesť, či ide o zmes z krajín EÚ alebo mimo EÚ. Má sa to však zmeniť a po novom budú na obaloch uvedené konkrétne krajiny pôvodu, hoci ich bude ja viac. Jane Obrancovej viac povedal odborník na včelárstvo zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity Róbert Chlebo.
III. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Med aj na Slovensku patrí medzi čoraz obľúbenejšie potraviny. Na rozdiel od iných potravín s avšak z obalu medu neraz presný pôvod nedozvieme. Zatiaľ čo drobní včelári predávajúci medy z dvora uvádzajú presný pôvod, svoje meno či dokonca aj konkrétnu včelnicu, zmesi medov na pultoch obchodov spravidla obsahujú len informáciu, či pochádzajú alebo nepochádzajú z Európskej únie. To by sa však malo zmeniť. Téme sa venuje Jana Obrancová.
IV.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Med má pozitívne účinky na naše zdravie, aby tomu tak bolo v praxi musí ísť o pravý med. Keďže falzifikáty bežný spotrebiteľ nerozozná, aj samotní včelári odporúčajú kupovať med z overených zdrojov, napríklad od lokálneho včelára v našom okolí.