Sršeň ázijský bol v uplynulom období diskutovanou a pretriasanou témou na Slovensku. Objavilo sa totiž u nás prvé hniezdo, a to konkrétne v Palárikove v okrese Nové Zámky. Odborníci to skôr či neskôr očakávali. Ide o invázny druh, ktorý môže byť nebezpečný najmä pre alergikov, ale predovšetkým pre včely a hmyz žijúci u nás. Spoznali by ste ho? Viete, že sa tento druh objavil aj u nás a máte zo sršňa ázijského obavy? Jana Obrancová sa pýtala aj v uliciach.
I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. To, že sršeň ázijský sa už nachádza aj na Slovensku, je informáciou, ktorá obletela Slovensko už na prelome septembra a októbra. Odvtedy sa úspešne podarilo nájsť aj zlikvidovať jeho hniezdo. Ide o invázny druh, o ktorom sa hovorí, že je nebezpečný najmä pre opeľovače, ohrozuje úrodu ovocinárov a vinárov, ale rizikový môže byť aj pre alergikov. Máte vy obavy zo sršňa ázijského? Vnímate ako problém, ak sa invázne druhy dostávajú aj na naše územie? Viete, ako ho spoznať? Sršeň ázijský, hoci pochádza z Ázie, sa postupne dostáva aj do európskych krajín a Slovensko už nie je výnimkou. Jane Obrancovej viac o tejto invázii prezradil dekan Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského Peter Fedor.
II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Je černejší a menší ako náš pôvodný druh, ale na druhej strane aj o čosi agresívnejší, najmä vo vzťahu k opeľovačom. Reč je o sršňovi ázijskom, ktorého výskyt sa potvrdil už aj u nás. Prvé hniezdo bolo úspešne zlikvidované v Palárikove v okrese Nové Zámky, odborníci zisťujú, či bolo jediné. Máte z tohto živočícha obavy? Vnímate ako problém, ak sa invázne druhy dostávajú aj na naše územie? Viete, ako ho spoznať? Sršeň ázijský môže byť pre niektorých ľudí rizikový. Odborníci sa zhodujú, že ho však netreba démonizovať. Jane Obrancovej viac povedal aj Pevel Fiľo, predseda Slovenského zväzu včelárov.
III.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Na mapu výskytu sršňa ázijského už pribudlo aj Slovensko. Ide o invázny druh pochádzajúci z Ázie, ktorý sa do Európy dostal zrejme prepravou tovaru už v roku 2004. Presne o 20 rokov neskôr sa objavil aj u nás, konkrétne v Palárikove v Novozámockom okrese. Jeho hniezdo už odborníci úspešne zlikvidovali. Zhodujú sa na tom, že zbytočnú paniku okolo tohto živočícha robiť netreba.
IV.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Hoci so sršňom ázijským treba u nás do budúcnosti viac či menej rátať, dôležité je jeho výskyt nahlasovať a to buď cez systém rýchleho varovania na stránke Štátnej ochrany prírody, alebo cez aplikáciu Zastav sršňa. S prípadnou informáciou sa možno obrátiť aj na hasičov.