Šetríte deťom na štúdium? Viete, koľko stojí štúdium v zahraničí?

Šetríte deťom na štúdium? Viete, koľko stojí štúdium v zahraničí?

V posledných rokoch sa čoraz viac slovenských študentov rozhoduje pre štúdium v zahraničí. Motiváciou je najmä hľadanie kvalitnejšieho vzdelania, lepšie uplatnenie na trhu práce, možnosť zažiť inú kultúru či odbory, ktoré na Slovensku nie sú dostupné. V tejto súvislosti sa vás Marcela Jedináková opýtala, či šetríte deťom na štúdium.

I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Podľa štatistík každý piaty slovenský vysokoškolák študuje mimo Slovenska, pričom od roku 2017 sa ich počet stabilne pohybuje okolo 32 000. Náklady na vysokoškolské štúdium však predstavujú značnú finančnú záťaž pre rodinný rozpočet.

Podľa prepočtov spoločnosti PARTNERS náklady na študenta, ak mu rodičia hradia bývanie, cestovanie a ďalšie základné výdavky, môžu dosiahnuť až 22 500 eur počas piatich rokov štúdia na Slovensku. Štúdium v zahraničí je väčšinou drahšie. Či rodičia, ktorí sa zaoberajú rodinným finančným rozpočtom, doň zahŕňajú aj šetrenie na štúdium pre dieťa, sa Marcela Jedináková opýtala odborníčky na finančné plány Veroniky Králikovej.

II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Najpopulárnejšou destináciou medzi študentami je Česká republika, kde študuje približne 70 % slovenských študentov v zahraničí. V minulom roku študovalo na českých vysokých školách takmer 21 000 Slovákov. Medzi ďalšie obľúbené krajiny patria Maďarsko, Nemecko, Rakúsko, Spojené kráľovstvo, Holandsko a Dánsko, ktoré lákajú študentov vysokou kvalitou vzdelania a medzinárodne uznávanými univerzitami. Aj preto pri výbere vysokej školy zohráva úlohu aj ekonomická situácia rodiny študenta. Marcele Jedinákovej povedala viac odborníčka na vysoké školstvo a riaditeľka občianskeho združenia Therapolis, Renata Hall.

III. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

V posledných rokoch sa čoraz viac slovenských študentov rozhoduje pre vysokoškolské štúdium v zahraničí, kde aktuálne študuje približne 20 % vysokoškolákov. Okrem školného treba počítať aj s nákladmi na život, ktoré sa líšia podľa krajiny. O tom, či rodičia deťom na štúdium šetria a ako sa dá dopracovať k potrebnej sume, sa Marcela Jedináková rozprávala s odborníčkou na finančné plánovanie Veronikou Králikovou.

IV. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Školy často uprednostňujú študentov z cudziny pri prideľovaní internátnych izieb. To však neznamená, že to bude lacné ako na Slovensku. Napríklad v USA stojí internátna izba aj 1 000 dolárov mesačne, hoci často to zahŕňa aj stravu v miestnej kantíne. Ak študentovi bývanie nezabezpečí škola, je nútený hľadať si súkromné ubytovanie, čo predstavuje náklady v stovkách eur mesačne.

Autorka: Marcela Jedináková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame