Sušené ovocie v minulosti predstavovalo značný zdroj potravy ľudí na hornej Nitre. Sušiareň ovocia bola takmer v každej tretej domácnosti. Tieto a ďalšie iné zaujímavosti o spracovaní ovocia, najmä na hornej Nitre, porozprával na prednáške v Prievidzi historik umenia Jozef Lenhart. Nahrával Igor Roško.
I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Na území hornej Nitry bolo v minulosti približne päťsto sušiarni ovocia. Sušené ovocie tvorilo počas zimy až 40 percent potravy ľudí. Tým, že ovocie sušili pravidelne, tento proces zdokonalili. Kvalitné sušené ovocie sa postupne stalo aj artiklom, ktorý sedliaci dokázali predať. Viac Igorovi Roškovi na svojej nedávnej prednáške v Prievidzi povedal historik umenia Jozef Lenhart.
II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Dnes ráno sa vás pýtame, či máte radi sušené ovocie a či si ho kupujete alebo sušíte doma. Aj sušenie ovocia má svoje správne postupy. Igorovi Roškovi viac povedala pomologička Eva Šidová.
III. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. V minulosti na hornej Nitre ovocné sady neexistovali. Ľudia si však začali všímať, že kde tu sa na plánkach nachádza ovocie, ktoré môžu zjesť alebo spracovať. Postupne preto tieto plánky začali približovať k svojim obydliam. Následne toto ovocie spracovávali, napríklad sušením. Toto bola téma prednášky historika Jozefa Lenharta. Na podujatí nahrával Igor Roško.
IV.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Usušené jablká by ste mali hneď po dosušení, ešte teplé, dať do sklenených pohárov. Teplota viečko pritlačí. Takto pripravené ovocie môžete uskladniť.