Pacientske združenia zohrávajú dôležitú úlohu v životoch ľudí, ktorí čelia vážnym ochoreniam. Predstavujú bezpečné prostredie, kde si pacienti môžu otvorene vymieňať svoje skúsenosti a zdieľať osobné príbehy. Táto vzájomná podpora je neoceniteľná, pretože kto iný by lepšie pochopil obavy a výzvy spojené s ochorením, ako niekto, kto si tým už prešiel? Beáta Repíková sa pýtala niekoľkých pacientov, či využívajú možnosť konzultovať svoje zdravotné problémy a liečbu s ľuďmi, ktorí majú podobné skúsenosti. Oslovila najskôr pani Simonu, ktorá bojovala s poruchami príjmu potravy a sama o tom hovorila najskôr s autorkou knihy k téme poruchy príjmu potravy.
I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Pre mnohých pacientov je dôležité cítiť, že nie sú sami. Keď vedia, že existuje komunita ľudí, ktorí prežívajú podobné ťažkosti, stáva sa ich cesta jednoduchšou. Pacientske združenia preto nielen poskytujú podporu, ale aj povzbudzujú nádej, že život s ochorením môže byť kvalitný a plnohodnotný. Beáta Repíková oslovila pani Zuzanu, ktorá bojuje s onkologickým ochorením a rozhodla sa zdieľať svoje skúsenosti s liečbou s ďalšími pacientmi a pacientkami aj na svojich internetových stránkach.
II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Pacienti, ktorí čelia vážnym diagnózam, sa neraz ocitnú na križovatke strachu a beznádeje. V tomto bode môže byť emocionálna opora kľúčom k tomu, aby zvládli prvotný šok z diagnózy a dokázali sa zamerať na liečbu. Pacientske združenia poskytujú priestor na zdieľanie pocitov, ktoré je niekedy ťažké vysvetliť rodine alebo priateľom. O tom že pacientom pomáha ak zdieľajú svoje skúsenosti s ľuďmi, ktorí majú podobné problémy vedia aj špecialisti - odborní lekári. Beáta Repíková oslovila najskôr neurologičku Vieru Hančinovú, ktorá hovorí o tom, čo pomáha pacientom s diagnózou skleróza multiplex.
III. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Pacientske združenia často spolupracujú s odborníkmi – lekármi, psychológmi, právnikmi alebo fyzioterapeutmi. Tieto kontakty umožňujú členom združení získať odborné rady v neformálnejšom prostredí. Pravidelné prednášky a diskusie s odborníkmi pomáhajú lepšie pochopiť priebeh ochorenia, aktuálne možnosti liečby či dostupné sociálne výhody. Zároveň sa pacienti môžu pýtať na konkrétne otázky, ktoré ich trápia. Kombinácia odborného vedenia a podpory komunity, teda pacientov v pacientskych združeniach je jedinečná. Umožňuje pacientom cítiť sa informovane a pripraveno čeliť výzvam, ktoré im život prináša. Beáta Repíková sa pýtala najskôr niekoľkých pacientov, či využívajú možnosť konzultovať svoje zdravotné problémy a liečbu s ľuďmi, ktorí majú podobné skúsenosti. Oslovila najskôr pani Simonu, ktorá bojovala s poruchami príjmu potravy a sama o tom hovorila najskôr s autorkou knihy k téme poruchy príjmu potravy.
IV.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pacientske združenia sú dôkazom, že spoločnými silami dokážu pacienti čeliť akýmkoľvek výzvam. Nachádzajú v nich nielen odpovede na otázky, ktoré ich trápia, ale aj priateľstvá na celý život.