Poznajú ešte deti tradičné remeslá?

Poznajú ešte deti tradičné remeslá?

Škola remesiel ÚĽUV bola zaradená do Zoznamu dobrých praktík ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Medzinárodný výbor to schválil minulý týždeň, 5. decembra. Je to úplná novinka a môžeme byť na to hrdí. Mária Babiská bola zvedavá, ako je to so vzťahom našich detí k tradičným remeslám. Urobila anketu medzi deti zo Základnej školy Za kasárňou v Bratislave.

I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Škola remesiel ÚĽUV je svetová! Od 5. decembra je zaradená do Zoznamu dobrých praktík ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. My sa od rána venujeme téme ako naše deti prilákať k remeslám, aby si k nim vytvorili vzťah. Mária Babinská oslovila Milenu Holánovú, riaditeľku Regionálneho centra remesiel ÚĽUV v Bratislave.

II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Škola remesiel ÚĽUV oslavuje tento rok 25 rokov, je to miesto, kde sa odovzdávajú remeselné znalosti a zručnosti. Hlavným zámerom je uchovávať a rozvíjať tradičné remeslá ako súčasť kultúrneho dedičstva. Deje sa tak prostredníctvom troch regionálnych centier remesiel, od roku 1999 je v Bratislave, od roku 2005 v Banskej Bystrici a od roku 2013 v Košiciach. Mária Babinská najskôr urobila anketu medzi deťmi, ktoré už boli v ÚĽUVE a vyskúšali sa aj nejaké remeslá.

III. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Od rána sa venujeme remeslám a zisťujeme ako ich vnímajú naše deti. Totiž minulý týždeň bolo v hlavnom meste Paraguaja, Asuncióne,19. zasadnutie Medzivládneho výboru Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Slovensku to prinieslo historický úspech. Prvýkrát bola do Zoznamu dobrých praktík ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva zaradená aktivita Škola remesiel ÚĽUV. Mária Babinská sa najskôr zhovárala s generálnou riaditeľkou ÚĽUVu Evou Ševčíkovou.

IV. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Škola remesiel funguje 25 rokov a už je aj svetová, môže byť príkladom pre iné krajiny. Ešte doplním, že Slovensko bolo v roku 2022 prvýkrát v histórii zvolené do 24 členného Medzivládneho výboru, vďaka ktorému sa aktívne podieľa na rozhodovacom procese pri zápisoch do zoznamov nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Mandát Slovenska vo výbore trvá 4 roky.

Autorka: Mária Babinská

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame