Múzeum mesta Bratislavy sa vo vynikajúcej kondícii tento rok dožíva 150 rokov. A to je presne dôvod, prečo sa tento týždeň v našom seriáli budeme pohybovať v jeho priestoroch. A začíname v Múzeu dejín mesta, v detskom ateliéri, ktorý ponúka deťom i dospelým interaktívne vzdelávacie programy. Najskôr sa však s Jankou Bleyovou vráťme v čase.
1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ľudia azda od nepamäti túžili merať čas. A keď im už nestačilo iba striedanie dňa a noci, či ročných období – zrodili sa slnečné hodiny. Ľudia dokonca na meranie času používali aj sviečku, potom to boli vodné, presýpacie, či mechanické hodiny. Vrchol rozvoja dosiahlo hodinárstvo na prelome 16. a 17. storočia. Najväčšia zbierka historických hodín na Slovensku má sídlo v Bratislave na Židovskej ulici. Rokokový dom je svojim vzhľadom neprehliadnuteľný a patrí ku skvostom stredoeurópskej meštianskej architektúry. A práve tam sa s kurátorkou zbierok Múzea mesta Bratislavy Zuzanou Francovou vybrala Janka Bleyová.
2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
A je to tak – čas je fyzikálna veličina, ktorá plynie bez ohľadu na naše chcenie, či nechcenie a práve preto by sme s vymedzeným časom nášho bytia, mali narábať s pokorou a zodpovednosťou.
Kde sú tie časy, keď múdre babičky dôverne poznajúce silu liečivých rastlín, „iba odvarmi z byliniek a kadejakými mastičkami“ – azda okrem zlomenín dokázali vyliečiť mnohé zdravotné neduhy. A práve múdrosť ránhojičov, mastičkárov, či bylinkárov, v minulosti umne využili aj prví apatekári, teda lekárnici. Viete však, že niekoľko storočnú históriu farmácie pod jednou strechou ukrýva jedinečné slovenské múzeum farmácie v lekárni U červeného raka v Bratislave? Základné informácie o tomto objekte najskôr Janke Bleyovej ponúkla kurátorka zbierok Múzea mesta Bratislavy Marta Janovíčková.
3. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Je síce pravda, že pred stáročiami ručne miešané mastičky a odvary pomáhali, ale naši prapredkovia by nám zrejme závideli. Možnosti súčasnej medicíny, ktorá si hravo dokáže poradiť aj s vtedy smrteľnými ochoreniami boli v minulosti len utópiou.
Pri vstupe do expozícií Múzea historických interiérov v Apponyiho paláci v historickom centre Bratislavy, majú mnohí návštevníci akési deja vu. Veď rovnaké porcelánové šálky, kávovar, alebo maľované tanieriky mala v byte s vysokánskymi stropmi aj ich stará mama, či suseda, o ktorej sa šuškalo, že má šľachtický pôvod. V tomto múzeu však nie je pastvou pre oči iba dobový nábytok, ale aj takzvané predmety všedného dňa. Práve do týchto priestorov zaviedla kurátorka zbierok Marta Janovíčková aj Janku Bleyovú.
4. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V poslednej časti našich príbehov z Múzea mesta Bratislavy – vás zavedieme nie do jedného, ale hneď do dvoch múzeí. S kurátorom literárnych zbierok Múzea Janka Jesenského Danielom Hupkom vojdeme aj do depozitára, v ktorom sú uložené všetky diela Janka Jesenského a potom sa s kurátorkou Dr. Elenou Kurincovou presunieme do Múzea dejín mesta. A práve tam vás čaká niečo, o čom ste doposiaľ možno ani nechyrovali – no a to všetko pre vás zozbierala Janka Bleyová...
5. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Občas by sme sa možno aj my mohli vrátiť do 19. storočia a zahrať sa rytierov, či básnikov, tak ako to robili členovia spolku Šlarafia. Isté je, že v každej dobe má zmysluplná zábava význam. Aj to sa vám v tohtotýždňových príbehoch z rôznych expozícií Múzea mesta Bratislavy snažila sprostredkovať Janka Bleyová. Od pondelka meníme autora i tému našich príbehov. Martin Jurčo príde s príbehom Vodného diela Gabčíkovo.