V historickom parku v centre Hurbanova sa nachádza najstaršia a najznámejšia slovenská hvezdáreň. Toto astrofyzikálne observatórium, bolo založené ako jedno z prvých v Európe, koncom 19. storočia patrilo aj medzi najlepšie vybavené. Za čias zakladateľa boli všetky inštitúcie spolu, v súčasnosti ide už o 3 samostatné. Astronomické observatórium patrí pod Ministerstvo kultúry, meteorologické observatórium patrí pod SHMÚ, čiže Ministerstvo životného prostredia a geomagnetické observatórium je súčasťou Ministerstva školstva. V prvej časti nášho príbehu nazrieme do histórie tejto vedeckej inštitúcie. Pokračuje Mária Babinská.
Príbeh hurbanovských observatórií - 1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Včera sme nazreli do histórie, spomenuli sme zakladateľa Mikuláša Thege Konkolyho. Konkoly bol veľmi vzdelaný v prírodných vedách. Astronomické a meteorologické observatórium vytvoril približne ako 30 ročný, v roku 1871. Skonštruoval aj vlastný ďalekohľad, chronografy, spektroskopy a iné fyzikálne prístroje. Pri hvezdárni spravil Konkoly aj meteorologickú stanicu. Máriu Babinskú po meteorologickom observatóriu sprevádzal hlavný technik Ľubomír Babin.
Príbeh hurbanovských observatórií - 2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Slovenská ústredná hvezdáreň je kultúrno-osvetové zariadenie s celoslovenskou pôsobnosťou. Je to odborné, vzdelávacie a metodické pracovisko. V našom príbehu hurbanovských observatórií sa dnes zameriame na činnosť astronómov. Mária Babinská najskôr oslovila Ivana Dorotoviča, vedúceho vedecko-výskumného a pozorovacieho oddelenia.
Príbeh hurbanovských observatórií - 3. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V hurbanovskej hvezdárni majú horizontálny slnečný ďalekohľad so spektrografom, ktorý je svojimi rozmermi jediný na Slovensku. Druhý takýto prístroj bol inštalovaný v Astronomickom ústave SAV v Tatranskej Lomnici, ale už nie je v prevádzke.
A teraz znova budeme odhaľovať tajomstvá zeme i vesmíru. V našom príbehu hurbanovských observatórií sme už navštívili meteorológov, zistili sme čomu sa venujú astronómovia a dnes spoznáme prácu geofyzikov. Mária Babinská sa najskôr zhovárala s vedúcim geomagnetického observatória Ústavu vied o Zemi SAV Fridrichom Valachom.
Príbeh hurbanovských observatórií - 4. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Merania, ktoré robí seizmograf v Hurbanov, potom vyhodnocujú seizmológovia v Bratislave, odborníci z Ústavu vied o Zemi.
Dnes uzavrieme príbeh hurbanovských observatórií. Práve v tomto meste na južnom Slovensku bolo v roku 1871 založené jedno z prvých astrofyzikálnych observatórií v Európe. Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo pod týmto názvom pôsobí od roku 1969. O aktivitách pre verejnosť Márii Babinskej porozprávala Drahoslava Výbochová - vedúca metodického a popularizačno -vzdelávacieho oddelenia.
Príbeh hurbanovských observatórií - 5. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ako ste počuli, budeme môcť pozorovať padajúce hviezdy. Tak si nezabudnite niečo dobré priať.