Príbeh hodín

Príbeh hodín

Čaká nás nový rok - 12 mesiacov, 365 dní, 8 760 hodín, 525 600 minút a viac ako 31 a pol milióna sekúnd. Tieto presné čísla vieme len preto, že ľudia sa naučili merať čas. Do histórie merania času vstúpime tento týždeň v našom pravidelnom  seriáli v Múzeu hodín v Dome u Dobrého pastiera v Bratislave. Tatianu Šuškovú pri stretnutí s odbornou pracovníčkou Múzea mesta Bratislavy Zuzanou Francovou najskôr zaujímalo, kedy ľudia začali merať čas.

Príbeh hodín - 1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Vývoj hodín mapujeme tento týždeň s Tatianou Šuškovou a kurátorkou zbierkového fondu umeleckých remesiel Múzea mesta Bratislavy Zuzanou Francovou. Miesto: Múzeum hodín v dome u Dobrého pastiera v Bratislave. Včera sme sa dozvedeli niečo viac o gnóme, slnečných, vodných a presýpacích hodinách, dnes začíname hľadaním odpovede na otázku kedy začali hodiny tikať:

Príbeh hodín - 2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

V rokokovom dome U dobrého pastiera na Židovskej ulici v Bratislave, ktorý patrí k skvostom stredoeurópskej meštianskej architektúry zastal čas – doslova a do písmena. V Múzeu hodín, ktoré je v ňom umiestnené hodiny netikajú, nehrajú, nebijú, ani nezvonia. Dnes už len ako nemí svedkovia dokumentujú históriu hodinárstva od konca 17. do konca 19. storočia. O zameraní unikátneho múzea povedala Tatiane Šuškovej viac odborná pracovníčka Múzea mesta Bratislavy Zuzana Francová: 

Príbeh hodín - 3. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Tento týždeň v seriáli Rádia Regina spolu s Tatianou Šuškovou obdivujeme vzácne exponáty v Múzeu hodín v Dome u dobrého pastiera v Bratislave a mapujeme históriu vývoja prístrojov merajúcich čas. Dnes s kurátorkou umelecko - remeselných zbierok Múzea mesta Bratislavy Zuzanou Francovou jednoducho siahneme najskôr do vrecka: 

Príbeh hodín - 4. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


„Čas je veľký učiteľ, bohužiaľ zabíja svojich žiakov.“ Hoci je čas fyzikálna hodnota, pokusy o jeho pochopenie dodnes zamestnávajú filozofov a vedcov, inšpirujú umelcov pera aj štetca. 
Každé z hodín v múzeu hodín U Dobrého pastiera v Bratislave by mohli rozprávať svoj dlhý príbeh času.

Slnečné, presýpacie, vodné, mechanické, elektrické, atómové, , vreckové, nástenné, vežové, či orloj. Vo výpočte druhov hodín by sme mohli ďalej pokračovať podľa mnohých kritérií. Tento týždeň sme sa v seriáli Rádia Regina s kurátorkou Múzea mesta Bratislavy Zuzanou Francovou potúlali v Múzeu hodín, aby sme zbierali úlomky histórie merania času.
Dnes sa doňho vraciame naposledy s Tatianou Šuškovou, ktorú zaujali hodiny na prvom poschodí v Dome u dobrého pastiera, kde múzeum sídli od roku 1975.  

Príbeh hodín - 5. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Spisovateľ William Faulkner povedal: „Hodinky vraždia čas...Čas je mŕtvy pokiaľ sa odpočítava malými kolieskami, len  keď sa hodinky zastavia, čas ožije...“
A tento týždeň ožil čas aj v seriáli Rádia Regina, v ktorom sme s Tatianou Šuškovou navštívili jedno z múzeí Múzea mesta Bratislavy – Múzeum hodín v Dome u dobrého pastiera na Židovskej ulici 1 v Bratislave.



Autorka: Tatiana Šušková; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame