V kalendári je veľa medzinárodných dní. Medzi nimi je však jeden, ku ktorému máme citlivý a osobitný vzťah. Je to Medzinárodný deň materinského jazyka, ktorý pripadá na 21. februára. Práve v tento deň si uvedomujeme potrebu zvyšovať povedomie o jazykovej a kultúrnej rozmanitosti. O jazyku, ktorý je naším materinským bude tento týždeň aj Seriál Rádia Regina, ktorý pripravuje Hana Michalčíková.
O materinskom jazyku - 1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Materinský jazyk je unikátny v tom, že každému novorodencovi sa ním od narodenia vtláča osobitné videnie vecí. A vieme, že to sa u človeka nemení ani po tom, ako sa naučí ďalšie cudzie jazyky.
Nebudeme sa vás pýtať, či to majú dnešné deti ľahšie alebo ťažšie, než kedysi. Faktom je, že pri vzdelávaní majú viac možností, metodických aj elektrotechnických pomôcok . Ale keďže neraz sa potvrdilo, že v jednoduchosti je krása, aj užitočnosť, stojí za zmienku aj pomôcka, ktorú mali pri poznávaní jazyka niekdajšie deti. Je celkom možné, že ste o nej nepočuli, ani netušili. Hana Michalčíková však áno a v dnešnom seriáli venovanom materinskému jazyku bude svoje mať miesto.
O materinskom jazyku - 2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Slovo korpus má viacero významov. Znamená trup, teleso, zbor, svoj korpus má rastlina, korpus nájdeme aj v hudbe, aj v armádnom zbore a pravdaže aj pri zákuskoch. Svoj korpus má však aj jazykoveda. Ide o elektronickú databázu textov a slov obohatenú o jazykové informácie. Je v ňom množstvo slov z nášho materinského jazyka a pomáha nám v rôznych oblastiach. A ako zistila Hana Michalčíková pomáha a inšpiruje aj v zahraničí.O materinskom jazyku - 3. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Všeslovanský jazyk, tzv.“ medzislovačina „ žije zatiaľ viac v predstavách Róberta Lombina, než v skutočnom živote . Ale jazyky sa vyvíjajú neustále. Vznikajú aj zanikajú. Vyše 50-tim percentám z približne 6700 jazykov, ktorými sa hovorí vo svete a sú nositeľmi kolektívnej pamäti a nehmotného dedičstva, hrozí zánik.
Dnes, 21. februára , si pripomíname Medzinárodný deň materinského jazyka. Tento dátum ustanovilo UNESCO ešte v roku 1999 a odvtedy sa slávi po celom svete. Pripomíname si ním dôležitosť vlastného jazyka, zároveň však aj menšinových jazykov a kultúrnych čŕt malých aj väčších národov. Krásu našej rodnej slovenčiny spoznávame už na základnej škole. Tu si budujeme vedomosti aj neskorší vzťah k materinskému jazyku. Nie je to ináč ani na Základnej škole Ladislava Balleka v Šahách, ktorú navštívila Hana Michalčíková.
O materinskom jazyku - 4. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Jazyky sú najsilnejšie nástroje na zachovanie a rozvoj nášho hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva. Aj preto je dôležité venovať im v základných školách veľkú pozornosť a naučiť deti tejto prirodzenej láske.
Nárečia sú súčasťou spisovnej slovenčiny- nášho materinského jazyka. Bohatou, krásnou a osobitou. Aj na západnom Slovensku. Čo región, to iné nárečie, ale niekedy aj čo dedina, to iná slovenčina. Raz mäkká, inokedy tvrdá, raz spevavá, inokedy dze-kavá. Nie je možné sa jej presýtiť a je dobré, že ľudia ešte o nárečie stoja. Tohto týždňový seriál venovaný materinskému jazyku zavŕši Hana Michalčíková práve nárečím.
O materinskom jazyku - 5. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vo štvrtok sme si pripomenuli Medzinárodný deň materinského jazyka, ktorému sme venovali aj seriál týždňa. Od pondelka sa už Tatiana Šušková bude venovať deťom a literatúre na prahu marca- mesiaca knihy.