Náš tohtotýždňový seriál sa začal rodiť 17. septembra. V ten deň sa totiž v záhrade Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, zišli všetci tí, ktorí si chceli pripomenúť sto rokov od jej vzniku. Okrem toho, že tam symbolicky zasadili strom s poetickým názvom ľaliovník, do zeme vložili aj časovú kapsulu s odkazmi pre budúce generácie. V nej, možno o ďalších sto alebo dvesto rokov, budúci adepti lekárskeho umenia nájdu množstvo historických dokumentov, ale aj symboly medicíny: fonendoskop, neurologické kladivko a skalpel. Keď doznel potlesk, Janka Bleyová najskôr oslovila dekana spomínanej fakulty profesora Juraja Šteňa.
Storočnica zdravia 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pri storočnici Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, pod vedením Doc. Vojtecha Ozorovského, vznikla aj zaujímavá publikácia. Tá, naprieč desaťročiami, mapuje udalosti, ktoré najviac ovplyvnili chod fakulty. Historik Matej Gogola, jeden z jej spoluautorov, si v rozhovore s Jankou Bleyovou, aj takto zaspomínal na to, ako sa kniha rodila.
Storočnica zdravia 2
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Neodmysliteľnou súčasťou Lekárskej fakulty Univerzity Komenského od jej vzniku pred sto rokmi bol Ústav hygieny. Bolo to však v časoch, keď hygienické pravidlá a nejaké mikroorganizmy laikom príliš veľa nehovorili. Samozrejme, aj preto mal ústav vtedy celkom iné poslanie, ako v súčasnosti. V rozhovore s Jankou Bleyovou to zdôraznila prednostka Ústavu prof. Jana Jurkovičová.
Storočnica zdravia 3
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Sto rokov Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, to je množstvo mien, zásadných premien a najmä úspechov. Mnohé z nich prekročili hranice Slovenska, či bývalého Československa. Najdôležitejšie míľniky však zachytáva rozsiahla publikácia, ktorú Univerzita vydala pri storočnici spomínanej fakulty. Spoluautor knihy - historik Matej Gogola, ktorého oslovila Janka Bleyová, sa napokon pokúsil vtesnať úspechy univerzitného vzdelávania do tohto veľavravného konštatovania.
Storočnica zdravia 4 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave má sto rokov. Iba o 5 rokov menej má nestor slovenskej pediatrickej hematológie profesor Ján Čáp. Na túto osobnosť, vďaka ktorej žije, pracuje a má svoje rodiny veľa bývalých detských pacientov s rakovinovými ochoreniami krvi, upozornila Janku Bleyovú doktorka Aurélia Mojzešová. Ako v e-maili napísala: „profesor Ján Čáp bol nielen neskonale obetavým lekárom, vynikajúcim šéfom, ale i dobrým človekom. Takmer pred päťdesiatimi rokmi začal tento skromný a nesmierne pracovitý odborník písať novú históriu liečby detských malignít.“ K týmto slovám uznania sa pridala aj doc. Želmíra Mišíková. No a napokon sa teda všetky tri vybrali do rodinného domu za profesorom Jánom Čápom. Skúste však z jeho odpovede na otázku, ako dlho vlastne pôsobil v medicíne, vydedukovať správny údaj.Storočnica zdravia 5 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
...a to je bodka za tohto týždňovým seriálom venovanom nielen storočnici Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, ale najmä takým lekárom, akým je aj profesor Ján Čáp.
Od pondelka meníme tému i obsadenie, nahliadneme do pracoviska operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby.