Academia Istropolitana Nova, nezisková organizácia so sídlom vo Svätom Jure, dlhodobo podporuje rozvoj Malokarpatského regiónu s dôrazom na zachovanie a propagáciu jeho kultúry. Každoročne organizuje aj súťaž o najlepšiu obnovu tradičnej architektúry, a doteraz už ocenili vyše 70 finalistov. Tento týždeň vám v našom seriáli predstavíme ľudí, ktorí sa rozhodli pri oprave svojich starých domov zachovať tradičnú architektúru v regióne. Miroslav Würfl sa najprv rozprával s Luciou Gembešovou z tohto občianskeho združenia.
Tradičná architektúra Malokarpatského regiónu 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Nezisková organizácia Academia Istropolitana Nova zo Svätého Jura dlhodobo podporuje rozvoj Malokarpatského regiónu. V rámci projektu „Partneri pre dedičstvo“ každoročne vyhlasuje aj výsledky súťaže o najlepšiu obnovu tradičnej architektúry. Medzi finalistami sa doteraz ocitli aj rodinné domy v Modre, v Lozorne, Malý park v Stupave alebo Kaplnka v Panónskom háji. Tento týždeň vám v našom seriáli predstavujeme ľudí, ktorí sa rozhodli pri oprave svojich usadlostí a starých domov zachovať tradičnú architektúru v regióne. Viac povie Miroslav Würfl.
Tradičná architektúra Malokarpatského regiónu 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V rámci projektu „Partneri pre dedičstvo“ pod gesciou Academie Istropolitana Nova zo Svätého Jura každoročne spoznávame výsledky súťaže o príkladne obnovenú tradičnú architektúru. Jedným z ocenených finalistov bola aj predajňa včeloviny v Smoleniciach. Miestni obyvatelia ju poznajú ako farskú stodolu. Traja kamaráti sa rozhodli, že ju opravia. Miroslav Würfl sa rozprával s jedným z nich, s včelárom Pavlom Kudláčom.
Tradičná architektúra Malokarpatského regiónu 3 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Občianske združenie Academia Istropolitana Nova so sídlom vo Svätom Jure už niekoľko rokov podporuje rozvoj kultúrneho dedičstva Malokarpatského regiónu. Jedným z krokov je aj organizácia súťaže o najlepšiu obnovu tradičnej architektúry. Do užšieho finále sa dostalo viacero projektov - napríklad bývalý mlyn v Pezinku, vinohradnícky dvor v Rači, roľnícky dom v Budmericiach, ale aj asi storočný dedinský dom v Lamači. Manželia Ján a Jaroslava Šickovci ho kúpili v roku 1974. Obaja sú výtvarníci a pred niekoľkými rokmi založili občianske združenie Terra therapeutica. Miroslav Würfl zistil, že svoj čas venujú práci s deťmi, pričom využívajú liečebno-pedagogickú metódu - arteterapiu, teda intervenciu umením. Najprv mu ale rozprávali o začiatkoch bývania v bratislavskom Lamači.
Tradičná architektúra Malokarpatského regiónu 4 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Občianske združenie Academia Istropolitana Nova so sídlom vo Svätom Jure dlhodobo podporuje rozvoj Malokarpatského regiónu s dôrazom na zachovanie jeho kultúry. Každoročne organizuje súťaž o najlepšiu obnovu tradičnej architektúry, a doteraz už ocenili vyše 70 finalistov. Patria k nim aj manželia Stehlíkovci, ktorí si na svoj obraz prerobili starý rodinný dom v Kvetoslavove. Miroslav Würfl ich oslovil hneď po oficiálnom vyhlásení výsledkov.
Tradičná architektúra Malokarpatského regiónu 5 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tento týždeň sme Vám predstavili ľudí, ktorí sa pri oprave svojich starých domov rozhodli zachovať tradičnú architektúru v regióne. V našom seriáli bude od pondelka dominovať už iná téma – budeme cítiť vôňu chleba a navštívime nejednu pekáreň.