Náš seriál sa tento týždeň zameria na zriedkavý a výnimočný ovocný strom - morušu čiernu. Už rímsky básnik Horatius vedel, že: „Ten prežije v zdraví leto, kto bude jesť po raňajkách čierne moruše trhané zo stromu, kým nepáli slnko.“ Táňu Záhorákovú zaujímalo, ako sa moruša, pôvodom z juhozápadnej Ázie, dostala na naše územie. Oslovila preto odborníka na moruše a dlhoročného pestovateľa tohto ovocia Stanislava Strošku z Pukanca.
Moruša čierna 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tento týždeň v našom seriáli spoznávame morušu čiernu. Tento zaujímavý a zriedkavý ovocný strom zaujal i slovenskú speváčku Janu Kirschner, ktorá po moruši pomenovala i svoj album. Videoklip k piesni natáčala vo viniciach v Pukanci, ktorý leží na južnom úpätí Štiavnických vrchov. Práve tu sa moruši čiernej výborne darí. Viac o výnimočných účinkoch moruše čiernej na ľudské zdravie zisťovala Táňa Záhoráková.
Moruša čierna 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V rámci tohtotýžňového poznávania moruše čiernej sa dnes vyberieme na náučný chodník venovaný práve tomuto výnimočnému a liečivému stromu. A kde inde by sme mali hľadať Náučný chodník o moruši čiernej, ako v obci, kde je koncentrácia tohto stromu najvyššia. Je to dedinka v Levickom okrese na úpätí Štiavnických vrchov, známa nielen remeselníckou tradíciou, ale aj vinohradmi. Áno, uhádli ste, ideme do Pukanca. Táňa Záhoráková oslovila Žofiu Kyseľovú z miestnej knižnice, ktorá jej porozprávala o vzniku morušového náučného chodníka.
Moruša čierna 3 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ak ste doteraz nepodľahli čaru moruše čiernej, ktorú tento týždeň objavujeme v rámci nášho seriálu, dnes si toto ovocie určite zamilujete. Staré dobré príslovie hovorí, že "láska ide cez žalúdok", a preto si dnes pripravíme sladkú pochúťku práve z moruše. Táňa Záhoráková si po recept zašla do dedinky Devičany v okrese Levice, kde sa po Pukanci nachádza najväčšie množstvo stromov moruší. Ľubka Bátovská jej prezradila, ako pripraviť známe bratislavské rožky s príchuťou moruše, alebo teda viničnej jahody, ako morušu v Devičanoch prezývajú.
Moruša čierna 4 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V záverečnej časti nášho seriálu sa zameriame na aktivity spojené so záchranou storočných stromov moruše čiernej a tiež na turistický potenciál regiónu. Malebné dedinky ukryté pod juhovýchodnými svahmi Štiavnických vrchov sa môžu pochváliť najväčším výskytom moruše čiernej. Hovoríme o obciach ako sú Pukanec, Devičany, Bátovce, Pečenice i Bohunice. V záverečnej časti nášho seriálu o moruši čiernej sa zameriame na aktivity zamerané na záchranu storočných stromov moruše v týchto dedinkách a taktiež na turistický potenciál, ktorý Kraj moruše čiernej ukrýva. Viac už Táňa Záhoráková.
Moruša čierna 5 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Putovný festival moruše čiernej sa mal tento rok konať v Bátovciach. Pre situáciu s pandémiou nakoniec z festivalu upustili. Obec Bátovce však pripravila menšiu náhradu v podobe „Gazdovského trhu s príchuťou moruše čiernej“. Už zajtra (v sobotu) si na trhoch s čisto lokálnymi a zdravými potravinami môžete zakúpiť a hlavne ochutnať produkty z moruše. Dúfame, že náš seriál vo vás vzbudil záujem o vzácnu morušu čiernu, ktorá si jednoznačne zaslúži našu pozornosť a ochranu!