V našom vysielaní sme vám po uplynulé roky priniesli viacero zaujímavých rozhovorov a reportáži z pracoviska , kde sa starajú o to, aby mali potraviny, ktoré konzumujeme najvyššiu známku kvality a boli prospešné nášmu zdraviu. Malé i väčšie potravinárske firmy sa pravidelne obracajú na Výskumný ústav potravinársky so žiadosťou o posúdenie kvality výrobkov. A tak ste mohli spolu s nami sledovať , aká je kvalita našej národnej špeciality-bryndze, kedy a v akom množstve je bravčová masť pre naše zdravie prospešná, na čo nesmieme zabúdať pri údených výrobkoch - ako sú šunky a syry a tiež , čo sú to fortifikované potraviny a čo musíme hľadať na etikete výrobku medzi “éčkami.“ Výskumníci- potravinári nemajú o prácu núdzu ani dnes, práve naopak, s nárokmi na vyššiu kvalitu výrobkov záujem o nich stúpa. V tohto týždňovom seriáli navštívila Hana Michalčíková pracovisko opäť a k rozhovorom pridala rovno aj gratuláciu.
70 rokov Výskumného ústavu potravinárskeho: Pondelok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
K Výskumnému ústavu potravinárskemu, odkiaľ vám tento týždeň prinášame aj každodenný seriál, patrí tiež pracovisko v Modre , známe ako Biocentrum. Začali ho budovať ešte koncom 80-tych rokov a prevádzku začalo v roku 1993. Od začiatku bolo cieľom výskumníkov v Modre vytvoriť pracovisko, ktoré dokáže výsledky výskumu dostať čím skôr do praxe, teda aplikovať ich. Docent Stanislav Šilhár , ktorý bol na pracovisku v Modre od samého začiatku ,dosvedčil Hane Michalčíkovej, že na to dokonca vymyslel aj názov.
70 rokov Výskumného ústavu potravinárskeho: Utorok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Na bryndzu my Slováci len ťažko dáme dopustiť. Považujeme ju za náš národný a priam zázračný pokrm. Najviac nám chutí od baču, zo salaša- pravá, nepasterizovaná. Tá síce má najviac zdravých mikroorganizmov, lenže , práve tie dokážu byť aj nebezpečné. Aby neohrozovali naše zdravie, kvalitu bryndze pravidelne preverujú výskumníci- potravinári. Rovnako sú v strehu aj pri konzumácii surového mäsa, vajíčok a napríklad aj detského sušeného mlieka. Do laboratória Výskumného ústavu potravinárskeho vstúpila s mikrofónom v ruke Hana Michalčíková.
70 rokov Výskumného ústavu potravinárskeho: Streda Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vo Výskumnom ústave potravinárskom, ktorý si v tomto čase pripomína už 70 rokov svojej činnosti možno nájsť potraviny a látky rôzneho druhu , ktoré podliehajú skúmaniu . Najčastejšie v laboratóriách, kde ich podrobujú analýze biologicky aktívnych látok. Do ich hľadáčika sa dostali oleje, masti, víno aj bryndza, syry a predstavte si, záujmu výskumníkov neunikol ani hmyz. Prečo, aj to vám v dnešnej časti seriálu povieme, rovnako ako to, prečo používajú ako najsilnejší detektor-ľudský nos. Slovo má Hana Michalčíková.
70 rokov Výskumného ústavu potravinárskeho: Štvrtok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
70 rokov spoločného života symbolizuje platina, najcennejší kov. Je odolný voči korózii a využiteľný v mnohých oblastiach: v klenotníctve, stomatológii, v laboratóriách, v elektrických kontaktoch a podobne. Pri 70-ročnom výročí ústavu sa takýto cenný kov ako symbol nepoužíva, ale pokiaľ ide o také vlastnosti ako odolnosť a variabilita , ústav by obstál. Aj vďaka ľuďom, z ktorých mnohí v ňom prežili desaťročia tvorivej práce A hoci posledný rok ich, ako nás všetkých ,postavil pred nové skúšky, v ambíciách nepoľavili. Hane Michalčíkovej to potvrdil aj riaditeľ Výskumného ústavu potravinárskeho Martin Polovka.
70 rokov Výskumného ústavu potravinárskeho: Piatok
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V seriáli tohto týždňa ste mohli spolu s nami spoznávať pracoviská jubilujúceho Výskumného ústavu potravinárskeho a ľudí v ňom. Výskumné úlohy a projekty sú zamerané na kvalitu a bezpečnosť slovenských potravín, na nové trendy vo výžive aj vážny problém falšovania potravín. Bez nich by bolo naše zdravie podrobené nejednej zaťažkávacej skúške. Od budúceho týždňa budeme predstavovať malých detských hrdinov.