Typická dominanta Piešťan, národná kultúrna pamiatka, najdlhší krytý most na Slovensku, vrcholné dielo funkcionalistickej architektúry. Aj takéto prívlastky má most, ktorý nechýba už takmer 90 rokov vari na žiadnej pohľadnici známeho kúpeľného mesta. Jeho názov znie Kolonádový alebo aj Sklený. S Ivetou Pospíšilovou sa budeme po ňom prechádzať až do piatku. Najskôr ju zaujímalo, aké premostenie cez Váh v tejto lokalite existovalo v minulosti. Spýtala sa na to riaditeľa Balneologického múzea Imricha Wintera Vladimíra Krupu.
Pondelok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Finančne na výstavbu mosta prispela aj obec Piešťany a štát. V zajtrajšom pokračovaní sa dozvieme, ako vyzeral Kolonádový most po roku výstavby.
Tento týždeň sa s Ivetou Pospíšilovou prechádzame po Kolonádovom moste v Piešťanoch. Presne o 11 mesiacov oslávime 90.výročie jeho sprevádzkovania. Investorom stavby boli kúpele, v tom čase v prenájme podnikateľov Winterovcov a na výstavbu prispeli tiež - mesto i československý štát. Výstavba trvala rok, no aj v 30tych rokoch minulého storočia za taký krátky čas nestíhali nemožné. Preto odovzdali vlastne iba hrubú stavbu, ktorú ešte postupne doplnili o ďalšie prvky. Čo všetko za 12 mesiacov stihli sa dozvieme od Vladimíra Krupu, riaditeľa Balneologického múzea Imricha Wintera v Piešťanoch.
Utorok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Posledná a veľmi významná rekonštrukcia Kolonádového mosta sa skončila iba nedávno. Trvala dva roky a vrátila mostu takmer jeho pôvodný vzhľad z roku 1932, keď ho vybudovali. Celá rekonštrukcia stála vyše 1 a pol milióna. Takmer milión poskytlo vlastníkovi pamiatky – mestu Piešťany - Ministerstvo kultúry z dotácie programu Obnovme si svoj dom. Schváleniu dotácie predchádzalo aj posúdenie inšpektormi Pro Monumenta, ktorí organizačne patria pod Štátny pamiatkový úrad. Zadanie riešil tím Západné Slovensko so sídlom v Trnave. Iveta Pospíšilová sa stretla s jeho administrátorkou Danielou Zacharovou.
Streda Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Počas takmer 90tich rokov existencie národnej kultúrnej pamiatky Kolonádový most v Piešťanoch sa v jej interiéroch vystriedali viacerí nájomcovia. Predávali sa tam odevy, rôzne drobnosti - suveníry, pohľadnice, ba aj zmrzlina. Sklá prevádzok oblepovali informačnými plagátmi cestovné kancelárie, aj Mestské kultúrne stredisko, či iní organizátori rôznych podujatí. To všetko je už minulosť, keďže po poslednej rekonštrukcii sa mostu vrátila pôvodná elegancia, čistota a svetlo. Aj vďaka intenzívnej spolupráci mesta, realizátorskej stavebnej firmy a pamiatkarov. O niektorých detailoch Ivete Pospíšilovej porozprával metodik pamiatkovej obnovy Martin Švihorík z Krajského pamiatkového úradu v Trnave.
Štvrtok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Obhájiť investíciu vyše 600 tisíc eur v prospech celkovej rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky, Kolonádového mosta v Piešťanoch, nebolo problematické v mestskom zastupiteľstve, ale možno nie všetkým obyvateľom je ikonické dielo funkcionalistickej architektúry rovnako blízke. Keď však mesto získalo takmer miliónovú dotáciu od Ministerstva kultúry z grantovej schémy Obnovme si svoj dom, nemienilo sa grandiózneho projektu vzdať. Viac Ivete Pospíšilovej povedal primátor Piešťan Peter Jančovič.
Piatok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Do konca augusta v galérii Mólo možno vidieť výstavu Otisa Lauberta. Po zvukovej prechádzke Kolonádovým mostom vám už iba odporúčame zájsť si do Piešťan a vychutnať si jeho atmosféru, ktorá je čarovná a zaujímavá v každom období dňa i roka. Nezabudnite sa pristaviť, či posedieť si pri soche Ľudovíta Wintera na južnej strane mosta s výhľadom na Sĺňavu.
Od pondelka bude Janka Bleyová v seriáli hovoriť o jednom zaujímavom urologickom pracovisku.