Zo Slovenského metrologického ústavu

Zo Slovenského metrologického ústavu

Slovenský metrologický ústav si mnohí na prvé počutie mýlia so Slovenským hydrometeorologickým ústavom. Aj na e-mailoch, ktoré sem omylom zablúdia je viacero otázok týkajúcich sa počasia a niekedy metrológovia aj  s humorom odpovedajú. Pravda je však taká, že ide o dve rôzne inštitúcie a kým meteorológovia sú známejší, tí druhí metrológovia už menej. Aj preto sme sa rozhodli ich prácu vám v našom seriáli týždňa priblížiť. Hana Michalčíková najskôr zaklopala na dvere generálneho riaditeľa Slovenského metrologického ústavu Maroša Kamenského a pýtala sa ho, čím konkrétne sa v ústave zaoberajú.

Pondelok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Viete, že na Mount Evereste – najvyššom vrchu Zeme, ktorý leží v Himalájach - nie je možné uvariť vajíčko na tvrdo? Vo výškach vyše 8000 metrov je taký nízky tlak vzduchu, že voda začne vrieť už pri 70 –tich stupňoch Celzia. Pri tejto teplote dosiahneme maximálne uvarenie vajíčka na mäkko, aj to len po dlhšom varení. Nuž aj takéto zaujímavé informácie súvisia s teplotou. Ľudí, ktorí sa ňou zaoberajú a najmä jej spôsobmi merania, by sme týmito faktami neohúrili, my sme sa však opäť niečo nové naučili. A verím, že aj naučíme v Slovenskom metrologickom ústave, kde sme pripravovali náš seriál týždňa. Hana Michalčíková dala slovo Ing. Milanovi Ioanovi /Joanovi/ Maniurovi a pýtala sa ho, čo by sme o teplote mali vedieť?

Utorok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Päsť bola v starých zápisoch miera, rovnako ako funt či merica. Možno si spomínate, ako v známej rozprávke macocha zmiešala Popoluške za mericu hrachu a za mericu šošovice a prikázala jej to roztriediť. Aké to bolo v skutočnosti množstvo nevieme, lebo stará dutá miera na sypané produkty v habsburskej monarchii, bola rôzne definovaná v závislosti od regiónu. Existovala bratislavská merica, ktorá mala 62 a pol litra, ale aj trnavská, chtelnická či hlohovská a každá z nich mala rôzne miery. Vážilo sa od nepamäti rôznymi spôsobmi. Rovnoramenné váhy patria k najstarším – sú symbolom spravodlivosti a už na staroegyptskom reliéfe sa vyskytuje motív váženia duší po smrti, veľmi rozšírený vo vrcholnom stredoveku v Európe. V Slovenskom metrologickom ústave tiež jedny krásne váhy stoja a cez sklenenú vitrínu ich obdivovala s Ing. Dušanom Trochtom a Ing. Laurensom /laurensom/ Snopkom aj Hana Michalčíková.

Streda Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Ak niekto kradol a nechceli ste mu to priamo povedať, mohli ste si pomôcť aj frazeologizmom: „-vzal to za päť prstov a šiestu dlaň. Prsty teraz vynechajme, v mierach mal dôležité postavenie-palec. Viete, aká bola dĺžka päť palcov? Nemerajte, päť palcov predstavovalo 13 centimetrov. A potom tu sú ešte ďalšie dĺžkové miery: míľa, lakeť, siaha, cól. Dnes je to s meraním jednoduchšie, zistila Hana Michalčíková v Slovenskom metrologickom ústave.

Štvrtok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Opäť vás aj dnes pozveme do Slovenského metrologického ústavu. Už sme hovorili o čase, hmotnosti, dĺžke, teplote a dnes sa s jeho pracovníkmi zastavíme pri prístrojoch, ktoré metrológovia kontrolujú a my ich využívame, či už ako vodiči alebo majitelia domov a bytov. Hana Michalčíková si najskôr pozvala k mikrofónu Ing. Michala Mariášiho a pýtala sa ho, čo je na práci chemikov zaujímavé.

Piatok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Seriál tohto týždňa sme pripravili zo Slovenského metrologického ústavu, už od pondelka sa s nami môžete ponoriť do kúzelného a veľmi inšpiratívneho prostredia dizajnu.

Autor: Hana Michalčíková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame