Po celý tento týždeň si v našom seriáli budeme všímať cechy. Aj preto, že ten prvý na Slovensku vznikol 12-teho júla 1307. Teda pred 715-timi rokmi. Prvé cechy vôbec však začali vznikať v stredoveku v západoeurópskej oblasti, predovšetkým v Nemecku. Celkom prirodzene boli naviazané na rozvoj remesiel a remeselníkov. Mnohé z remesiel majú pradávny pôvod. Veď už na úsvite dejín sa človek potreboval stravovať sa, obliekať, obúvať, niekde bývať. A práve tieto potreby stáli na počiatku prvých remesiel ako boli pekárstvo, mäsiarstvo, hrnčiarstvo, kožušníctvo, krajčírstvo, obuvníctvo či tesárstvo. Kedy môžeme hovoriť o skutočnom rozvoji remesiel - pýtala sa Hana Michalčíková historika Dr. Vladimíra Segeša.
Pondelok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Je 12. júla. Predstavte si, že pred 715-timi rokmi presne v tento deň vznikol na Slovensku prvý cech. 12. júla 1307 vydal košický richtár listinu, v ktorej sa prvý raz spomína existencia cechu na Slovensku. Bol to cech kožušníkov v Košiciach. Na začiatku 16. storočia pracovalo v slovenských mestách asi sto cechov, ale v polovici 18. storočia ich už bolo vyše tisíc. Zaujímavá história, ale cechy majú aj nemenej zaujímavú súčasnosť. Napríklad ten, o ktorom budeme dnes hovoriť, vznikol v roku 1996 a je to Cech slovenských gajdošov. Hana Michalčíková oslovila rovno na pracovisku cechmajstra Lukáša Lacka.
Utorok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Aj ďalej si budeme v našom seriáli všímať tento týždeň - cechy. Ako sme vás už informovali, ten prvý na Slovensku vznikol 12. júla 1307. Teda pred 715-timi rokmi. Cechy však nevymreli. Mnohé remeslá aj v súčasnosti združujú cechy. Cech kachliarov je na Slovensku najstaršou a najstabilnejšou organizáciou. Združuje tradičných kachliarov, aj kominárov a ako tvrdia aj sympatizantov kachliarskeho remesla. Na ich dvere zaklopala Hana Michalčíková.
Streda Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Keby som mal pušku - možno si viacerí spomínate na veľmi úspešný film podľa literárnej predlohy Milana Ferka, ktorý rozpráva o vojnových časoch z pohľadu detských hrdinov. Stávame sa svedkami objavovania sveta malými hrdinami a ich túžbe po dospelosti, ktorú v tomto prípade predstavuje - puška. Kedysi existovalo aj puškárske remeslo a veru nebolo hocijaké, ale vážené, potrebné, aj dobre platené. V stredoveku bolo medzi 140-timi prosperujúcimi remeslami, ktoré ľudia najviac využívali. Ale postupne tak ako pancierníctvo, dočkalo sa svojho konca aj puškárstvo ,preto dnes o ňom môžeme hovoriť len v minulom čase. Hana Michalčíková ho dnes vo vysielaní oživí spolu s historikom Dr. Vladimírom Segešom z Vojenského historického ústavu.
Štvrtok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Odborníci, ktorí pracujú v stavebníctve vedia, aká náročná je práca na streche domov. Koľko existuje typov striech a aké sú riziká tejto práce. Ale existuje jedna výnimočná strecha. Voláme ju tiež strecha sveta, sú to sedemtisícovky či osemtisícovky. Nikto zo strechárov by sa na jej zakrytie nechytil. Ale zato máme u nás na Slovensku šikovných majstrov a dokážu robiť kvalitné strechy. Združení sú v najväčšom cechu na Slovensku - Cechu strechárov. Na stretnutí s podpredsedom cechu Stanislavom Čižmárikom sa dohodla Hana Michalčíková.
Piatok
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Po celý tento týždeň sme si pripomínali cechy na Slovensku - tie minulé aj súčasné. Pripomínali sme si tak 715-te výročie prvého cechu, ktorý vznikol na území Slovenska a bol to cech kožušníkov v Košiciach. Dnes sme poslednú časť seriálu venovali v súčasnosti najväčšiemu cechu - cechu strechárov. Na budúci týždeň vás v seriáli týždňa pozveme do Observatória v Modre.