Dnes začíname ďalší seriál spojený s veľkonočným obdobím. Predstavíme vám baziliky na západnom Slovensku a ich zaujímavosti. K tým najdôležitejším patrila trnavská bazilika. Trnavčania jej hovoria Hrubý kostol, inak je to Bazilika sv. Mikuláša. Zasvätenie je logické – Mikuláš je patrón obchodníkov a kostol stál na obchodnej ceste z Česka cez Bielu horu, Trnavu až k Dunaju a na Balkán. Bazilika sa začala stavať už v roku 1380 a bola začas aj sídlom uhorského arcibiskupa. Bazilikou minor sa stala až v roku 2008 a je aj pútnickým miestom. Podrobnosti povedal Martinovi Jurčovi architekt, odborník na baziliku Pavel Ďurko.
Pondelok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. V seriáli o bazilikách dnes po Trnave pokračujeme v malom mestečku Šaštín-Stráže. Aj tam sa nachádza jedna z bazilík. Katolícki veriaci tam najmä 15. septembra smerujú na národnú púť. Bazilikou sa stala pomerne neskoro, až v 60. rokoch, ale kult Panny Márie a jeho história siaha až do 16. storočia. Prečo práve v tom období? Martinovi Jurčovi povedal viac rektor kostola Ondrej Kentoš.
Utorok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Patrí k dominantám mesta aj tamojšieho hradu – reč je o Bazilike svätého Emeráma v Nitre, ktorá je súčasťou areálu nitrianskeho hradu a je častým cieľom nielen kresťanov, ktorí mieria na pobožnosti, ale aj turistov. Je v nej skutočne čo obdivovať. Pokračuje Jana Obrancová.
Streda Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. V pôstnom seriáli o bazilikách dnes pokračujeme v najstaršom pútnickom mieste v Uhorsku, v Marianke. Mariánske údolie je známe a často navštevované najmä vďaka liečivému prameňu vyvierajúcemu zo Svätej studne, kalvárii, Lurdskej jaskyni a v neposlednom rade aj Bazilike narodenia Panny Márie, ktorá je bývalým pavlínskym kláštorom. Bazilika narodenia Panny Márie v Marianke a jej pokojné okolie ponúka niekoľko príležitostí ako sa stíšiť v predveľkonočnom pôstnom období. Povedal Marcele Jedinákovej generálny predstavený kongregácie Bratov tešiteľov z Getsemán a správca pútnického miesta v Marianke Michal Krysztofowicz.
Štvrtok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Najpôsobivejšia dominanta Bratislavy - Katedrála sv. Martina je spolu s hradom charakteristickým symbolom mesta. Katedrála bola korunovačným kostolom v rokoch 1563 až 1830. Ako prvého tu korunovali Maximiliána II. Po ňom nasledovalo ďalších 18 korunovácií, medzi nimi aj korunovácie Márie Terézie v roku 1741. Výnimočná je aj koruna na veži, ide o repliku Uhorskej kráľovskej koruny, ktorá má hmotnosť 300 kg, je vysoká 164 cm. O tomto monumentálnom chráme, ktorý má korene v gotike sa Mária Babinská zhovárala so správcom Farnosti sv. Martina, s duchovným otcom Petrom Slepčanom.
Piatok
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tajomným miestom sú podzemné krypty v Katedrále sv. Martina. Rakvy arcibiskupov sú umiestnené pod kaplnkou sv. Jána Almužníka. Celkovo sa v krypte nachádza viac ako 90 hrobov. Pochovaný je tam napr. kardinál Peter Pázmány, /Pázmáň/ tiež bratislavský kanonik Jozef Ignác Bajza, autor prvého slovenského románu. Na budúci týždeň budeme spoznávať kríže – kríže v krajine, kríže na kopcoch či kríže vo frazeológii.