Pôst, sebazapieranie a hľadanie spôsobu života bez závislosti, baziliky a ich tajomstvá. V predveľkonočnom pôstnom období vám ponúkame v Seriáli Rádia Regina témy, ktoré nás v každodennom zhone prinútia trochu sa zastaviť, zamyslieť sa a možno sa aj v tomto období naladiť na duchovnejšiu atmosféru. Tento týždeň sa budeme venovať krížom v našom okolí a v našich životoch. Hoci je symbolika kríža oveľa univerzálnejšia – predstavuje napríklad štyri svetové strany či kolobeh roka, spojenie duchovného a božského s materiálnym svetským - v našom civilizačnom svete je chápaný predovšetkým ako kresťanský symbol. Ako kresťanský symbol sa kríž kodifikoval v štvrtom storočí a ako povedala Tatiane Šuškovej etnologička Oľga Danglová veľmi rýchlo sa dostával aj do ľudového prostredia.
Pondelok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Aj dnes pokračujeme v sérii predveľkonočných seriálov venovaných jednotlivým symbolom sviatočného obdobia, ktoré nás onedlho čaká. Tento týždeň sa Tatiana Šušková venuje symbolu kríža v našich životoch. Nie je človek ako človek, ani kríž ako kríž. Medzi tie jedinečné patria tradičné detvianske kríže. Túto tradíciu sa darí dodnes udržiavať napríklad v Detvianskej Hute, aj vďaka Milanovi Václavíkovi, ktorý sa venuje výrobe podpolianskych ručne vyrezávaných krížov.
Utorok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Kríž na mieste križovania sa ciest, úcta ku konkrétnemu krížu, spojenie konkrétneho kríža s nejakou zázračnou udalosťou obce – vysvetlení prečo sa kríž stal základom pomenovania obce môže byť v ľudovo-etymologickom rozprávaní veľa. Súvislosť týchto názvov zo slovo kríž má však odbornejšie vysvetlenie. Martin Jurčo sa o ňom rozpráva s Jurajom Hadkým z Katedry slovenského jazyka a literatúry na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity.
Streda Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Drevené, kamenné, kovové – kríže na rôznych miestach sú súčasťou krajiny. Tieto drobné sakrálne pamiatky, ktoré sú významnými krajinotvornými prvkami a sú neoddeliteľnou súčasťou pamäti ľudí stoja na rôznych miestach – v poli, na krížnych cestách, na mostoch, pred mestom, na krížnych cestách, ale aj hlboko v lesoch. Osobitnou kategóriou krížov sú vrcholové kríže. Ako sa dostali na kopce a vrchy Slovenska, tak o tom sa v ďalšej časti predveľkonočného seriálu o krížoch rozprávala Tatiana Šušková so zakladateľom internetového magazínu o horách a prvej online turistickej mapy na Slovensku, ale aj vášnivým turistom Ľubomírom Mäkkým.
Štvrtok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Tento týždeň sa v seriáli Rádia Regina v predveľkonočnom období venujeme symbolike kríža. Naša krajina a jej kultúrna podstata je úzko spojená s kresťanstvom. Preto sa aj v ľudovej slovesnosti a frazeológii nášho národa kresťanské symboly vyskytujú veľmi často. A takýmto komponentom je aj slovo kríž. Ako zistila Tatiana Šušková v našom archíve nechýba aj v mnohých ľudových piesňach.
Piatok
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Dnes teda uzatvárame ďalší Seriál Rádia Regina s predveľkonočnou tematikou – tento týždeň to boli kríže v krajine a v našich každodenných životoch od Tatiany Šuškovej, budúci týždeň vás čaká seriál na tému ukrižovanie v umení.