Ukrižovaný v umení

Ukrižovaný v umení

Pred Veľkou nocou sa v našich seriáloch inšpirujeme biblickými udalosťami a tento týždeň si povieme o zaujímavých zobrazeniach ukrižovania. Lebo ak aj nie sme veriaci, biblickú tému ukrižovania nájdeme často v umení. Dokonca je jedna z najčastejších. Kam sa vyberieme dnes? Kostol Panny Márie Snežnej V Bratislave na Kalvárii je monumentálna stavba z konca 40-tych rokov minulého storočia. Jeho dominantou je aj jeden z výjavov posledných dní Ježiša Krista. Je zachytený na Oltárom obraze, o ktorom vie viac Dominik Roman Letz z rehole Dominikánov. Hneď po prekročení prahu kostola sa Hana Michalčíková dozvedela, že vôbec nebol plánovaný pre tento kostolík.

Pondelok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Medzi najdrahšie a najvzácnejšie obrazy slovenských maliarov patrí aj obraz Ukrižovanie od Ľudovíta Fullu. Vzácnych diel, ktoré pripomínajú posledné dni Ježiša Krista je však na Slovensku veľa. Väčšinou zdobia steny kostolov a veriaci aj kňazi počas omše upierajú na tieto majstrovské diela svoj zrak. V jednej chvíli tak splývajú v modlitbe s Bohom aj s umením. V seriáli tohto týždňa Vám prinášame príbehy zaujímavých obrazov-výjavov ukrižovania v kostoloch, ale aj v divadelnom umení či knižnici. Slovo má Hana Michalčíková.

Utorok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

V živote môžeme byť inšpirovaní rôznymi vecami - radostnými, smutnými aj bolestnými. Výnimočná osobnosť slovenskej kultúry, mím Milan Sládek, ktorý stál pri zrode slovenskej pantomímy sa inšpiroval poslednými dňami Ježiša Krista. V inscenácii s názvom Krížová cesta sugestívnym spôsobom prežil utrpenie  spolu s divákom. Náročná téma a jej netradičné spracovanie mu priniesli zaslúžený obdiv u divákov po celej Európe. K majstrovskému dielu sa vracia Hana Michalčíková.

Streda Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Ukrižovanie Ježiša Krista je pre umelcov silná téma. Tak pre spisovateľov, ako aj pre filmárov, sochárov či maliarov. Vďaka ich majstrovskému poňatiu dokážeme  dnes nielen  lepšie rozumieť histórii ale hlavne sprítomniť si ju. V Univerzitnej knižnici v Bratislave  sa môžete doslova nabažiť záberov z posledných dní života Ježiša Krista, tak ako ich dokázali stvárniť tí najlepší výtvarníci. Hane Michalčíkovej odkryla vzácnu kapitolu knižných  ilustrácií vedúca Kabinetu rukopisov, starých a vzácnych tlačí- Klára Mésarošová.

Štvrtok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Sú kamenné, plechové, železné aj drevené. Sú súčasťou kostolov, kaplniek, ale nájdeme ich aj v predzáhradkách rodinných domov, aj osamelo stojace v poli, vinohradoch, na konci cesty. Kríže so sochou ukrižovaného Krista. Koľko umelcov zaujal tento kresťanský symbol? Koľko z nich na krížoch zanechalo otlačky svojich prstov, svoj podpis perom, štetcom, či vyrytím do kovu? Veľa, tak ako je veľa podôb stvárnenia umučenia Krista. Na každom jednom zostal dotyk rúk, ktoré ho vytvorili, aj rúk, ktoré sa ho chceli dotýkať, alebo aspoň láskať pohľadom. Aj preto zostávajú veriaci verní svojmu krížu a ak chýba, merajú dlhú cestu za ním a sú ochotní na stretnutie čakať. Aj dlho. V Podunajských Biskupiciach, v Kostole Povýšenia svätého Kríža, ktorý poznáme aj ako pútnický - po blahorečení Zdenky Schelingovej - čakajú na svoj kríž už tri štvrte storočia. Presvedčila sa o tom Hana Michalčíková.

Piatok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Na svoj kríž možno čakať celé desiatky rokov. A niesť ho s pokorou . V pravom aj prenesenom zmysle slova. Sestry z Kongregácie Milosrdných sestier svätého kríža v Podunajských Biskupiciach čakajú dodnes, ale už čo nevidieť príde chvíľa, keď kríž bude stáť na svojom pravom mieste. Už na budúci týždeň sa budeme v našom seriáli venovať svätým relikviám.

Autor: Hana Michalčíková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame