Hoci nie sú Vianoce – od dnes 19. až do 25. júna – sa vám môže na uliciach miest a obcí celého Slovenska ujsť voňavé medovníkové srdce. Zamestnanci Slovenskej katolíckej charity chcú takýmto voňavým symbolom poďakovať verejnosti za podporu ich činnosti a solidaritu s tými, ktorí to potrebujú. O Národnom týždni charity, ale aj poslaní Slovenskej katolíckej charity povedala Tatiane Šuškovej viac Monika Molnárová.
Pondelok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Pred 23 rokmi, teda v roku 2000 vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN 20. jún za Svetový deň utečencov. Dnes si ho pripomína viac ako stovka krajín z celého sveta a jeho cieľ – teda venovať zvýšenú pozornosť ľuďom, ktorí opustili svoje domovy a v nových krajinách hľadajú nielen bezpečie, ale aj pomoc pri riešení každodenných problémov – je tento rok u nás na Slovensku aktuálnejšie ako inokedy. Slovensko sa totiž stalo kvôli vojne na Ukrajine „druhým domovom“ pre mnohých Ukrajincov. Zvyknúť si však nie je ľahké, preto potrebujú mnohí pomoc. Tej sa významne venuje Slovenská katolícka charita. Centrum podpory v Nitre sa v rámci integrácie venuje aj ukrajinským seniorom. Na jednu zo zaujímavých aktivít pre seniorov sa vybrala v našom seriáli Tatiana Šušková zo zástupkyňou riaditeľa Diecéznej charity Nitra Máriou Šóšovou.
Utorok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Od 24. februára 2022 do obdobia na prelome tohto mája a júna sa na Slovensku zaregistrovalo v rámci systému dočasnej ochrany viac ako 116-tisíc ukrajinských odídencov. Začiatky života v cudzej krajine pre nich nie je ľahký, aj preto im v integrácii pomáhajú mnohé štátne a humanitárne organizácie. V Seriáli Rádia Regina sme sa už stretli s ukrajinskými ženami, ktorým ód začiatku konfliktu na Ukrajine podáva pomocnú ruku Diecézna charita Nitra v jednom zo svojich 24- roch Centier podpory. Odkiaľ prišli a koho a čo nechali doma? Ako sa dá vytvoriť nové doma, keď ste doma museli nasilu nechať to staré? O tom čo prežívajú povedala Tatiane šuškovej najskôr viac Monika Molnárová zo Slovenskej katolíckej charity.
Streda Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Najskôr krátky zdieľaný príbeh kolegyne Tatiany Šuškovej, s ktorou sa tento týždeň venujeme v Seriáli Rádia Regina životu ukrajinských žien na Slovensku. V areáli bratislavských Kramárov stretla mladého muža s množstvom farebných balónov s nápisom Vitaj! a s veľkou kyticou. Keď sa mu ukrajinsky prihovoril starší muž, ktorý mu išiel naproti, pochopila, že ide o príslušníkov jednej rodiny, ktorí si idú do pôrodnice pre nového člena rodiny. Úprimne ich potešilo, keď im bez otázok srdečne pogratulovala. Kolegyňu Táňu to však priviedlo aj k zamysleniu, aké to je, keď sa ľudia z Ukrajiny žijúci na Slovensku nemôžu stretnúť v rodinnom kruhu, napríklad na nedeľnom obede? Koho nechali doma a kde majú svoje deti mamy a už aj staré mamy - Valentína z Charkova, Olena z Kyjeva a Oľga z Domobasu? Pýtala sa Mária Šóšová z Diecéznej charity Nitra.
Štvrtok
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Odišli a mysleli si, že sa čochvíľa vrátia. Sú tu už rok a zvažujú čo bude ďalej. Dnes už mnohí vedia, že sa nemajú kam vrátiť, nemajú doma bývanie, a už ani prácu. V čase, keď u nás na Slovensku opadla silná vlna solidarity a správy o vojne zo susednej krajiny sa stali bežnou súčasťou spravodajských informácií, štátne, občianske a humanitárne organizácie vytrvalo pracujú na komplexnej integrácii ukrajinských odídencov, ktorí u nás našli dočasný alebo možno aj trvalý druhý domov. Ukrajinci však rozhodne nepatria do skupiny, ktorá chce pomoc len prijímať. Presvedčíme sa o tom v poslednej časti tohto týždňového seriálu:
Za Slovenskú katolícku charitu hovorí jej generálny sekretár Miroslav Dzurech a z Diecéznej charity v Nitre Mária Šóšová a Tatiana Šušková sa na predstavy o budúcnosti spýtala aj Valentíny z Charkova, Oleny z Kyjeva a Oľgy z Domobasu.
Piatok
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Na to, aby sme vedeli byť dostatočne súcitní, empatickí, ale najmä a pomáhajúci, si treba niekedy predstaviť samého seba v situácii tých druhých. Mnohí z ukrajinských odídencov budú a sú našimi susedmi, spolužiakmi, kolegyňami, či klientmi. Aj preto sú ich úspešné začlenenie do škôl, na trh práce, do spoločenského a bežného života a ľudská akceptácia momentálne veľkou výzvou pre nás všetkých.