Včera sme si pripomenuli 110. výročie začiatku veľkej vojny. Formálnou príčinou Prvej svetovej vojny bol úspešný atentát na následníka rakúsko-uhorského trónu arcivojvodu Františka Ferdinanda v Sarajeve 28. júna 1914.
Mesiac na to, 28. júla 1914, vyhlásilo Rakúsko-Uhorsko vojnu Srbsku a na základe predchádzajúcich aliančných zmlúv nasledovala reťazová reakcia ostatných štátov a v priebehu zhruba štyroch týždňov sa vo vojnovom konflikte ocitla väčšina Európy. Dejinnej udalosti, ktorá výrazným spôsobom ovplyvnila život obyvateľstva, rodín aj jednotlivcov v našom regióne sa tento týždeň venuje Tatiana Šušková v našom seriáli.
Pondelok
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Na Slovensku snáď nežije rodina, ktorá by nebola touto dejinnou udalosťou poznačená.
A predsa je táto ničivá svetová udalosť zo začiatku minulého storočia pamätiam väčšiny ľudí dnes už vzdialená. Nie však tým, ktorých rodinu Veľká vojna poznačila osobne. Tatiane Šuškovej grafický dizajnér Adam Berka povedal.
Utorok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Kroniky, dnes už skôr rozhovormi uchovávané rodinné spomienky, albumy, archívne dokumenty a pamiatkové predmety, pamätníky a pamätné tabule. To všetko oživuje históriu Veľkej vojny, ktorej 110. výročie začiatku si pripomíname tento rok.
Streda Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Viac než štyri roky bojov Prvej svetovej vojny si vyžiadali životy takmer 10 miliónov vojakov a približne 7 miliónov civilistov, ďalšie milióny mužov sa domov vrátili chorých a zmrzačených. Prvá svetová vojna patrila zároveň k najtragickejším epizódam slovenskej histórie z územia dnešnej Slovenskej republiky odišlo na bojiská približne 400 tisíc vojakov, z nich takmer 70 tisíc sa už domov nevrátilo. Po celom Slovensku preto nájdeme pamätníky venované tým, čo na bojiskách v rôznych častiach Európy položili životy. Po putovaní po tých v našom regióne sa v Trnávke so starostom obce Atilom Horváthom zastavila Tatiana Šušková.
Štvrtok
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Prvá svetová vojna nazývaná aj Veľká vojna bola z pohľadu súčasníkov najkrvavejším vojnovým konfliktom globálneho rozsahu a mená jej obetí sú navždy doslova vpísané do kameňa na mnohých miestach nášho regiónu.
Snáď neexistuje v našom regióne mesto, či obec, v ktorých by sme nenašli pamätník, či pamätnú tabuľu na obete prvej svetovej vojny. Z územia Slovenska ich bolo 70 tisíc a tisíce vojakov sa z vojny vrátili zmrzačení a chorí. Živých pamätníkov Veľkej vojny dnes už nenájdeme, príbehy zostali v spomienkach, mená v kameni.
Tatiana Šušková sa s historikom Zdenkom Dzurjaninom, ktorý sa venuje aj mapovaniu histórie pamätníkov prvej svetovej vojny v regióne vybrala k niektorým z nich.
Piatok
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.