Pamätihodnosti Rače

Pamätihodnosti Rače

Rača bola v minulosti samostatná obec, dnes je už súčasťou hlavného mesta, ako jedna zo 17 mestských častí Bratislavy. Je známa najmä svojimi vinohradníckymi tradíciami, ale jej dejiny, vývoj a významné historické udalosti môžeme spoznať aj cez jej pamätihodnosti. Práve nim sa budeme venovať v našom tohto týždňovom seriáli. Medzi najvýznamnejšie pamätihodnosti v Rači patrí pomník padlým, ktorý pripomína udalosti z vojnových čias. Nájdeme tu pomník Vladimíra Plicku, po ktorom je pomenovaná aj ulica, pomník Samuela Jurkoviča, ktorý nám pripomína osobnosť zakladateľa družstevníctva a mnohé ďalšie. Miroslav Würfl sa o nich porozprával s Máriou Hatalovou a Janou Manikovou z Račianskeho muzeálneho spolku.

Pondelok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Tento týždeň sme v rámci nášho seriálu na potulkách v bratislavskej Rači, a predstavujeme vám jej pamätihodnosti. K vari najznámejšej soche sa viaže takýto príbeh: Uprostred starej Rače, nad sútokom potokov, postavili naši predkovia na začiatku 18. storočia sochu svätého Jána Nepomuckého, patróna pred povodňami a ochrancu pred prírodnými pohromami. Svätec, ktorý skončil svoju životnú púť vo vlnách Vltavy ako obeť zachovania spovedného tajomstva, bol u nás veľmi uctievaný. Pieskovcová socha od neznámeho umelca pôvodne stála pred kúriou zemepána. V súčasnosti už opäť skrášľuje malé námestie pred tunajším farským kostolom. Na ďalšie sochy bol zvedavý Miroslav Würfl. Preto oslovil najprv Máriu Hatalovú a potom aj Janu Manikovú z Račianskeho muzeálneho spolku.

Utorok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Od pondelka sme už spoznali najvýznamnejšie pomníky aj sochy v tejto bratislavskej mestskej časti, a dnes nás čakajú kríže. K známym patrí napríklad kamenný kríž, ktorý premiestnili z Detvianskej ulice pred rímsko-katolícky kostol svätého Filipa a Jakuba. Dala ho postaviť rodina Andrašovičovcov v roku 1800. Na nízkom podstavci je vytesaný rok 1988, ide o dátum jeho renovácie. O ďalších krížoch sa Miroslav Würfl porozprával s členkami Račianskeho muzeálneho spolku, Máriou Hatalovou a Janou Manikovou.

Streda Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Tento týždeň spoznávame najvýznamnejšie pamätihodnosti Rače, lebo v tejto bratislavskej mestskej časti sa nachádza množstvo pomníkov, sôch alebo krížov. No a dnes Vám predstavíme pamätné tabule.

Štvrtok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Tento týždeň vám predstavujeme pamätihodnosti Rače. Každá obec alebo mestská časť archivuje svoju históriu viacerými spôsobmi. Existujú dobové listiny, kroniky, fotografie, dokumenty, písomné či filmové záznamy. Rača, ktorá bola v minulosti samostatná obec a dnes už funguje ako jedna zo 17 mestských častí Bratislavy, má takto zmapované svoje pamätníky, sochy, kríže alebo fontány. Práve o fontánach sa Miroslav Würfl rozprával s Máriou Hatalovou a Janou Manikovou z Račianskeho muzeálneho spolku.

Piatok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Pri prechádzke po Rači nájdete množstvo fontán, sôch, krížov, pamätníkov či iných drobných stavieb. Oživili priestor, ktorý vyvoláva pocity estetiky, spomienky aj pamäti, takže na potulkách v račianskom chotári je stále čo objavovať. Seriál na budúci týždeň bude o jablkách a jesenných jablkových podujatiach.

Autor: Miroslav Würfl

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame