Zakáľačky a komunikácia s veterinármi

Zakáľačky a komunikácia s veterinármi

Blíži sa čas zabíjačiek a možno už aj vy pri vyslovení tohto slova cítite vôňu klobás, jaterníc alebo tlačenky. Aj keď dnes aj mäsiari ponúkajú kvalitné výrobky, stále je výrazný okruh spotrebiteľov, kde zabíjačka má svoju rodinnú tradíciu. Výroba klobás, pečenie mäsa, vytápanie oškvarkov a potom aj spoločné jedenie.

Aj preto v dnešnom seriáli budeme hovoriť tento týždeň o tradičných zakáľačkách. Martin Jurčo sa s riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martinom Chudým rozprával o administratívnych úkonoch a zabíjačke.

Pondelok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Počas tohto týždňa sa venujeme typickej predvianočnej téme a to sú tradičné mäsové špeciality v minulosti, a hovoríme aj o tom, ako je to dnes. Na dedinách sa kedysi chovalo takmer v každom dvore jedno i dve prasiatka. A predvianočný čas bol spojený so zakáľačkami. Druhá vlna bola potom počas fašiangového obdobia.

Dnes už mnohí z nás nemajú čas a ani možnosti na chov. Ale na typických výrobkoch si radi pochutia. Martina Jurča zaujímalo, či sa aj dnes v podmienkach veľkovýroby môžeme dosiahnuť aj tradičnú chuť takýchto výrobkov.

Martin Jurčo oslovil odborníkov na mäsiarske remeslo, ktorí zastupujú aj Slovenský zväz spracovateľov mäsa – vedúceho výroby Martina Grobařa a mäsiara Róberta Gašparíka z Trnavy.

Utorok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Tento týždeň v našom seriáli hovoríme o zakáľačkách a spracovaní mäsa. Či už toho domáceho, alebo v profesionálnych podmienkach. Postupne poklesom teploty sa začalo aj s domácimi zakáľačkami, mnohé takéto špeciality si môžeme kúpiť na vianočných trhoch. Neraz však zabúdame na to, že napríklad produkty z domácej zakáľačky na trhovisko nepatria. Aj na to upozornil Martina Jurča riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martin Chudý.

Streda Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

V seriáli počas tohto týždňa hovoríme o rozdieloch medzi domácimi zakáľačkami a priemyselným spracovaním mäsa. Aj mäsiar vie dnes pripraviť výrobky tak, ako ich poznáme z domácej produkcie. Reč bola aj o zákaze predávať výrobky z domácej zabíjačky na trhoviskách či cez internet, ale aj o ohlasovaní domácich zakáľačiek. Dnes vysvetlíme, ako sú vo veľkovýrobe kontrolované štandardy na spracovanie. Práve vďaka nim sa dá vyhnúť mnohým zdravotným či hygienickým problémom.

Martin Jurčo oslovil odborníkov na mäsiarske remeslo, ktorí zastupujú aj Slovenský zväz spracovateľov mäsa. Vedúceho výroby Martina Grobařa a mäsiara Róberta Gašparíka z Trnavy.

Štvrtok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

V našom dnešnom seriáli sa počas týždňa venujeme zakáľačkám. Hovorili sme o nahlasovaní domácich zakáľačiek, o rozdieloch medzi domácou zakáľačkou a kontrolách, ktoré musia absolvovať profesionálni mäsiari. Málo sa však v tomto kontexte hovorí o etike zabíjania zvierat. Na bitúnkoch je tento systém relatívne prepracovaný, používajú sa moderné technológie. V podmienkach dedinských zakáľačiek sa na túto otázku nemyslí, aj keď veterinári často informujú o presnom postupe omráčenia a zabitia zvierat. Martinovi Jurčovi povedal viac Martin Smrek zo združenia Humánny pokrok. V minulosti sa neriešilo vedomie zvierat no výskumy vedomia hovoria o inom.

Piatok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Pri domácej zakáľačke teda myslite nielen na radosť z rodinnej akcie, ale aj na to, aby zviera zbytočne netrpelo. Na budúci týždeň navštívime jediné cirkevné konzervatórium na Slovensku.

Autor: Martin Jurčo

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame