Rondokubizmus sa vyvinul z kubizmu, prišiel k nám z Česka. Je to len jeden z názvov tohto slohu, hovorili mu aj české art deco, alebo ihlancový kubizmus, oblúčkový dekorativizmus, dokonca aj pomýlený sloh, tak ho volali mnohí neprajníci. Ide o obdobie prvej polovice 20.-tych rokov minulého storočia. Magickým rokom pre Bratislavu bol rok 1923, vtedy postavili väčšinu budov. Dnešnú prechádzku štartujeme na Radlinského ulici, kde je vzácna stavba. Turistická sprievodkyňa Eva Čubríková má pre nás veľa zaujímavých informácií.
Po stopách rondokubizmu v Bratislave I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V našom hlavnom meste tentoraz objavujeme stavby, ktoré sú v rondokubistickom štýle. Typickými prvkami tohto architektonického slohu boli rôzne geometrické tvary, napríklad ihlany, výseče, polkruhy, lichobežníky, polvalce, výrazne členené fasády, hovoríme o takzvanom kvádrovaní. Našu prechádzku sme pred chvíľou prerušili na ulici 29. augusta a teraz sa presunieme na Špitálsku ulicu k budove U dvoch levov, ktorú vytvoril architekt František Krupka. O začiatku tam sídlia policajti, ide o krajské riaditeľstvo policajného zboru. Našou sprievodkyňou je Eva Čubríková.
Po stopách rondokubizmu v Bratislave II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Dnes sme spolu s turistickou sprievodkyňou Evou Čubríkovou obdivovali bratislavské budovy, ktoré boli postavené v architektonickom štýle rondokubizmus.