Cintorín v Rači vznikol na konci 17. alebo začiatkom 18. storočia. Jeho jestvovanie potvrdzuje aj kaplnka Najsvätejšej Trojice z roku 1730. Po jej zrušení ju nahradila Lurdská jaskyňa, ktorej výzdobu tvoria sochy Lurdskej Panny Márie a Bernadetty. Hlavný kríž stojí v centrálnej časti cintorína. Nachádza sa na ňom pálffyovský erb a na rube kríža sú roky 1702, 1857 a 1949. Rok 1702 pravdepodobne súvisí s premiestnením kríža z cintorína pri kostole na nový cintorín na okraji obce. Aj o tom sa Miroslav Würfl porozprával so sprievodkyňou Máriou Hatalovou.
Prechádzka po cintoríne v Rači I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. S Miroslavom Würflom a sprievodkyňou Máriou Hatalovou teraz pokračujeme v prechádzke uličkami na cintoríne v Rači. Odpočívajú tu pozostalí z viacerých známych račianskych rodín ako napríklad Krajčírovič, Halinkovič, Weng, Krampl, alebo Polakovič preto sa na pomníkoch aj často tieto mená opakujú. Nájdete tu náhrobníky šľachtiteľa ovocných stromov Jozefa Strelku, rímskokatolíckeho kňaza Mórica Alstera, ale aj pomník publicistu a historika Ľudovíta Havloviča. Ten sa stal prvou významnou „Osobnosťou Rače“, a takýto titul doteraz nebol udelený nikomu inému, iba tomuto známemu kronikárovi. K miestu jeho posledného odpočinku sa vybrala aj dvojica našich sprievodcov.
Prechádzka po cintoríne v Rači II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Zrejme aj vy pôjdete v najbližších dňoch zapáliť sviečku na hroby svojim blízkym. Dôležité je, že navždy zostali v našich srdciach.