Nová doba na Vajnorskej v Bratislave

Nová doba na Vajnorskej v Bratislave

Nedávno sme hovorili o UNITASE, robotníckom sídlisku z 30-tych rokov, ktoré stojí v širšom centre Bratislavy. Nová doba je v niečom podobná. Ide o originálny a veľmi zaujímavý projekt sídliska, ktorý nás aj dnes môže tešiť svojou nezmenenou podobou a tiež tým, že ide o projekt vysoko funkčný a slúži stále obyvateľom toho sídliska.

V 90. rokoch, keď vzrástol záujem o prestavby, tak aj na Novú Dobu sa istí podnikatelia zamerali. Pamiatkarov sa snažili presvedčiť návrhom dostavať jedno poschodie a zastrešiť to sedlovou strechou, dať na to nejaké manzardy. Našťastie nič také sa neudialo. Pamiatkarka Jana Hamšíková z Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave doložila aj Hane Michalčíkovej, že skutočne v hodine dvanástej sa im podarilo všetky spomínané aktivity vedúce k zmene obytných domov zastaviť.

I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Stále sa prechádzame po sídlisku Nová Doba v Bratislave. Ak nevieme presne, kde to je, stačí sa vydať na známu Vajnorskú ulicu. Dispozičné usporiadanie sídliska dovoľuje iba minimálny styk jednotlivých bytov a vytvára dobré podmienky pre relatívne izolované, nerušené bývanie, dobré oslnenie a vetranie všetkých miestností. Izby chráni od hluku schodiska príslušenstvo bytu.

Jednu obytnú skupinu tvorí 162 bytov piatich typov, ktoré sú zoskupené okolo ôsmich schodísk. Sú tu garsónky, normálne jednoizbové, väčšie jednoizbové, normálne dvojizbové a väčšie dvojizbové byty. Byty mali vysoký štandard vybavenia a niektoré kolektívne zariadenia, napr. aj ústrednú práčovňu a sušiareň. Ďalšie zaujímavosti doplnila Hane Michalčíkovej pamiatkarka Jana Hamšíková z Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave.

Nová doba na Vajnorskej v Bratislave II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

A nesporne aj tie boli lákadlom. Prvý blok sídliska Nová doba postavili v rokoch 1933-1934, druhý blok v rokoch 1935-1936. Až v rokoch 1937-1939 bola realizovaná tretia etapa, o ktorej sme hovorili dnes, na druhej strane, na dnešnej Bajkalskej ulici. Najvýznamnejšia zmena tejto etapy je rozšírenie dvora vložením jedného schodiska do traktu do Vajnorskej cesty.

Význam, ktorý Nová doba získala z hľadiska architektonicko-stavebného prevyšuje však význam z hľadiska sociálneho. Autori chceli len vytvoriť príbytok ľuďom malým a chudobným, ktorí by inak buď vôbec neboli bývali, alebo bývali v nedôstojných podmienkach.

Autorka: Hana Michalčíková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame