Olympijské hry 2020
Olympijské hry 2020

Liečivé rastliny

Liečivé rastliny

Rastliny ako druh vyskytujúci sa na našej planéte Zem sú oveľa staršie, než človek. Sprevádzajú nás od narodenia po smrť. Čerstvej mamičke blahoželáme kyticou kvetov a rovnako tak aj odprevádzame blízkeho na jeho poslednej pozemskej ceste. V Dobrej rade sa tento týždeň budeme venovať liečivým rastlinám, ktoré práve v tomto ročnom období v hojnej miere kvitnú na lúkach i v záhradách. Iveta Pospíšilová oslovila botaničku Vlastivedného múzea v Hlohovci Miroslavu Malovcovú a spýtala sa jej, odkedy človek začal využívať liečivú silu rastlín.

Pondelok

Bylinné čaje dostaneme kúpiť v lekárňach aj potravinách, ale nie je nad teplý čaj z vlastnoručne nazbieraných a vysušených liečivých rastlín. Vieme, že sa používajú zvnútra i zvonka, jedny pomáhajú pri ochoreniach žalúdka, iné uvoľnia zahlienené dýchacie cesty. Ktorých je viac?

Utorok

Jún patrí medzi mesiace, kedy sa zberu liečivých rastlín darí najlepšie, pretože je to najbohatšie vegetačné obdobie takýchto rastlín. Najviac ich nájdeme na lúkach. Aké liečivé rastliny nájdeme na nich v tomto období ?

Streda

Včera sme sa v Dobrej rade zameranej na poznávanie, zber a spracovanie liečivých rastlín dozvedeli, že základnou zásadou pri ich zbieraní je výber stanovišťa. Má to byť čisté prostredie s čo najmenším zásahom človeka. To znamená tam, kde v blízkosti nejazdia autá, alebo chemicky nestriekajú iné plodiny a rastliny.

Štvrtok

Včera sme v Dobrej rade hovorili o spôsoboch sušenia liečivých rastlín. Ak sme nazbierali kvety a listy, vhodné je sušiť ich na sieťke alebo tácke. Ak máme stonku a listy, zviažeme ich a obrátené zavesíme na šnúru. Po usušení ich uložíme do nádob alebo papierových vrecúšok. Ako ich teda najdlhšie udržať v zásobe?

Piatok

Kvetmi púpavy, sedmokrásky alebo čakanky môžeme ozdobiť obložené chlebíčky, ďatelinou prizdobujeme sladké dezerty. Tému využitia liečivých rastlín sme zďaleka nevyčerpali, určite sa k nej ešte vrátime.

Autorka: Iveta Pospíšilová