Ak by sme mali hovoriť o rastlinách vo vysokohorských polohách, asi by ste si spomenuli na smreky, limby, pásmo kosodreviny a potom juž len nejaké lišajníky. Na tom nie je nič zlé, tak nás to učili. Preto sme pripravili náš Atlas zelenej krásy, aby sme sa dovzdelali a dnes pôjdeme vysoko do hôr za niečím, čo by ste tam nečakali. Viac nám povie Hubert Žarnovičan z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave, s ktorým sa rozprával Marcel Hanáček.
Vŕba alpínska 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V našom Atlase zelenej krásy si všímame aj také rastliny, ktoré bežne prehliadnete. Jeseň pozýva na turistiku a ak sa vyberiete do vyšších horských polôh, pozerajte sa pod nohy. Aj vysoko v horách totiž rastie vŕba. To by ste nečakali, však? Ide o vŕbu alpínsku a vŕbu bylinnú. Sú to drobné plazivé kríčky a patria medzi najmenšie vŕby. V nehostinnom prostredí sa im nielen ťažko žije, ale museli sa prispôsobiť aj spôsobom rozmnožovania, nakoľko ani včelám sa nechce lietať tak ďaleko a tak vysoko.
Marcel Hanáček sa zhováral s Hubertom Žarnovičanom z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.
Vŕba alpínska 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ešte pripomeniem, že vŕba bylinná je naša najmenšia drevina a je zhákonom chránená. Spomínam to aj preto, že je často vyhľadávaná ako alpínka do skaliek - ak by ste ju chceli mať, určite ju neberte z národných parkov - pravdepodobne by sa vám neujala, môžete dostať pokutu, budete vyzerať ako barbar a keby ste ju veľmi chceli, dá sa kúpiť aj v špecializovaných predajniach.