Láskavec

Láskavec

Rastlinu, pri ktorej sa dnes pristavíme v listovaní v Atlase zelenej krásy poznali už Aztékovia a Mayovia, ktorí jej zrná nazývali „svätým zrnom.“

Ľudoví liečitelia ju využívali v liečiteľstve a bola súčasťou mnohých magických rituálov.
Botanici dnes poznajú desiatky jej druhov, ale vysvetlenie prečo sa rodu rastlín s názvom Amaranthus hovorí po slovensky láskavec sme našli len jedno. Tatiane Šuškovej ho ponúkla botanička Katka Klímová:

Láskavec I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Láskavec je rastlina pomerne nenáročná, nevyžaduje žiadnu zvláštnu pôdu, vydrží aj dlhodobé suchá. Jediné, čo potrebuje, je dostatok slnka.

Jeho latinský názov Amaranthus  poukazuje na jej nesmrteľnosť. Rastlina totiž tvorí veľké množstvo semien drobných ako mak, ktoré si udržujú klíčivosť až päť rokov. Nimi sa bez problémov rozmnožuje.

Niektoré druhy sa využívajú ako okrasné rastliny v záhradách, ale tieto jednoročné rastliny rastú hojne aj vo voľnej prírode.

O tejto rastline sa dozvedáme viac najmä v posledných rokoch, pretože sa o nej začína hovoriť ako o potravine tretieho tisícročia. Amarant, teda láskavec, totiž doslova prekypuje bielkovinami, nenasýtenými tukmi, vlákninou, minerálmi a vitamínmi.

Tatiane Šuškovej povedala viac botanička Katka Klímová:

Láskavec II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Skúsiť to môžete aj vy napríklad už pri príprave tohtoročného vianočného pečiva.

Autor: Tatiana Šušková, Foto: wikipedia.org

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame