Plamienok plotný

Plamienok plotný

Každé dieťa vie, akú farbu má plameň, ba aj ten najmenší plamienok. Oranžovú. Akú farbu majú kvety rastliny, ktorá dostala pomenovanie Plamienok plotný, vie už málokto. Aj preto sme sa dnes v Atlase zelenej krásy rozhodli predstaviť vám túto rastlinu, ktorá nie je výnimočná, ale pre mnohých neznáma. A tak je celkom možné, že aj keď visí na plotoch a obopína stromy, my jej nevenujeme žiadnu pozornosť. Možno však po dnešku to bude celkom ináč. Plamienok plotný, latinsky Clematis vitalba nám predstaví v rozhovore s riaditeľom Botanickej záhrady v Bratislave, doktorom Jaroslavom Bellom Hana Michalčíková.

Plamienok plotný I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

V Atlase zelenej krásy dnes predstavujeme Plamienok plotný, vytrvalú popínavú drevinu, ktorá dosahuje výšku 6 - 12 metrov. Plodom je nažka s chlpatým chvostíkom a v záhradách je využívaná najmä pre jej popínavú schopnosť. Rozoznávame Plamienok celistvolistý, horský, alpský, veľkokvetý aj rovný. V našich končinách majú záhradkári záujem najmä o vyšľachtené kultivary hýriace farbami a práve o nich si teraz povieme s doktorom Jaroslavom Bellom, riaditeľom Botanickej záhrady v Bratislave. Navštívila ho Hana Michalčíková.

Plamienok plotný II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Plamienok plotný sa u nás pestuje po stáročia, ide o najrozšírenejší európsky plamienok. Treba si však zapamätať, že je to toxická rastlina, ktorá pôsobí dráždivo najmä na pokožku. Vo Švajčiarsku, neďaleko Davosu, vytvoril plamienok hustý porast v korunách mohutnej smrečiny a bol vyhlásený za prírodnú pamiatku.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Autor: Hana Michalčíková, Foto: wikipedia.org

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame