Niekedy si neuvedomujeme, aký význam majú pre nás vodné toky. Skôr prevláda názor, že práve rieky sa musia prispôsobiť aktivitám človeka, vtesnať sa do úzkych vybetónovaných korýt a najmä nespôsobovať škodu. Miloš Rusnák je vedúci Oddelenia fyzickej geografie, geomorfológie a prírodných hazardov v Geografickom ústave Slovenskej akadémie vied. Minulý týždeň prednášal študentom v Centre vedecko – technických informácií v Bratislave. Bola tam aj Mária Babinská, ktorá sa ho spýtala v čom je výnimočný Dunaj. Slovo má už Miloš Rusnák.
Ako sa menia slovenské rieky 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vodné toky a rieky na Slovensku sú charakteristické dynamickým správaním, ktoré sa prejavuje najmä bočným presúvaním koryta a s tým spojenou brehovou eróziou. Naše rieky sa do popredia verejnosti dostavajú väčšinou iba v čase ich zvýšeného prietoku, ktorý ohrozuje obydlia a majetok obyvateľov. Mária Babinská sa stretla s Milošom Rusnákom z Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied. A témou boli i typy povodní sú na Slovensku.
Ako sa menia slovenské rieky 2
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
O vodných tokoch sa Mária Babinská rozprávala s Milošom Rusnákom z Geografického ústavu SAV v Bratislave. A my neskôr navštívime povedie rieky Handlovka, ktorá je postrachom Hornej Nitry.