Ešte aj dnes sa na vidieku môžeme stretnúť s pomenovaním –to je Jožov syn, dievka od krivej Marky, kostolníkov vnuk, mlynárova dcéra a pod.... Išlo o oslovenie ľudí, ktorí takto fungovali možno celý život, hoci mali aj svoje oficiálne priezviská. Dôvody treba v minulosti. A tak sa na pôvod priezvisk a to akým vývojom prechádzali pýtala Dr. Ivety Valentovej z Jazykovedného ústavu SAV pýtala Hana Michalčíková.
Prečo vznikali a ako sa vyvíjali priezviská na Slovensku 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Priezvisko patrí k našej základnej identifikácii. Niektoré patria k bežným a veľmi rozšíreným, a tak sa ženám môže ľahko stať, že po vydaji nosia rovnaké priezvisko, ako za slobodna. Iné priezviská sú zasa zvláštne a zastúpené na Slovensku len veľmi zriedkavo.. Doktorka Iveta Valentová sa výskumu priezvisk venuje už roky a na mnohé veci, ktoré by nás k tejto téme mohli zaujímať sa jej opýtala Hana Michalčíková.
Prečo vznikali a ako sa vyvíjali priezviská na Slovensku 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
A ako upozorňuje Dr. Iveta Valentová z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra , rovnako dôležité pri výskume je aj zisťovanie nárečových variantov a ich krajové rozšírenie, čiže nielen ich počet, ale aj lokality, obce, v ktorých sa tieto priezviska vyskytujú.